CUNUNA ARDEALULUI - Rumunia

Romania

Zespół "Cununa Ardealului" przyjechał na Festiwal Święto Dzieci Gór z miasta Turda, położonego nad rzeką Arieş w okręgu Kluż. Jest to obszar historycznego Siedmiogrodu, krainy zamieszkałej przez ludność mocno zróżnicowaną pod względem etnicznym, a tym samym bardzo ciekawą kulturowo.

Zespół działa przy Związku Kulturalnym "Comori Ardelene", co w języku rumuńskim oznacza "skarby Siedmiogrodu". Związek ten powstał w celu poszukiwania i wspierania młodych talentów w mieście Turda i okolicach, jak również w celu promowania kultury regionu. Oprócz "Cununa Ardealului, do którego należa dzieci w wieku 12 - 15 lat, związek wspiera także działalność dwóch innych zespołów: "Cununa (6 - 11 lat) i "Craisorul (młodzież powyżej 16b lat).

Obecnie w "Comori Ardelene" na instrumentach gra 5 osób dorosłych, śpiewa 5 solistów i tańczy 30 par, a wiek członków waha się pomiędzy 6 a 60 lat.

Repertuar zespołu "Cununa Ardealului" składa się z tańców ludowych najważniejszych historycznych i geograficznych regionów kraju takich jak: Oas, Banat, Oltenia, Moldova i Transylvania (Siedmiogród). Wszystkie zespoły związane ze Związkiem Kulturalnym uczestniczą w wielu festiwalach międzynarodowych w okręgu Kluż i okręgach sąsiadujących.

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?