ZBYRCOCEK

Polska

Juszczyn to wieś położona w gminie Maków Podhalański. Etnograficznie należy do regionu Górali Babiogórskich zamieszkujących tereny leżące na północ od masywu Babiej Góry w Beskidach Zachodnich, której najwyższym szczytem jest Diablak (1725 m n.p.m.). Od południa Babiogórcy graniczą z Orawiakami, od zachodu z Góralami Żywieckimi, od wschodu z Podhalanami, a od północnego wschodu z Kliszczakami. Przez wieki podstawą tutejszej gospodarki była hodowla owiec i bydła bazująca na sezonowym wypasie stad na polanach i halach. Wytworzona w takich warunkach kultura osnuta została na wątkach pasterskich obejmujących różnorodne zwyczaje i zabiegi magiczne chroniące szałasy przed niebezpieczeństwem, a także opowieści o słynnych bacach-czarownikach. Do dzisiaj żywa jest również pamięć o dawnych zbójnikach beskidzkich. W obrzędowości dorocznej zachowały się ciekawe zwyczaje, np. kolędowanie z Dorotą, z Trzema Królami lub z Turoniem. W obrzędowości rodzinnej warto wyróżnić wesela, zwyczaje związane z pogrzebem, czy archaiczne wierzenia związane z narodzinami dziecka.

Zespół ZBYRCOCEK został założony w 2009 roku przez Romana Guzika, prezesa Stowarzyszenia „Nowy Juszczyn”.

Festiwalowej publiczności zespół zaprezentuje program zatytułowany Przy kopaniu gruli. Jesienią kobieta wraz ze starszą córką kopią ziemniaki w polu. Obok bawią się dzieci. W południe kobieta przerywa pracę i wraz z sąsiadką, która wraca do domu idą doić krowy. Pod jej nieobecność na polanę schodzą się dzieci wracające z grzybobrania. Podczas gdy chłopcy rozpalają ognisko, reszta dzieci rozpoczyna zabawę na polanie. Po przybyciu heligonisty, zaczynają się tańce, a z czasem tancerzom zaczyna przygrywać kapela powracająca z próby u organisty. Dzieci tańczą, śpiewają i bawią się w gąski, liska i ciuciubabkę. Zabawę kończą dwie dziewczynki proszące o pomoc w odnalezieniu krów.

 

Kierownikiem zespołu jest Roman Guzik, choreografem Sara Kaczmarczyk, a Jakub Guzik przewodzi kapeli grającej na skrzypcach (prym i sekund), heligonce i basach.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?