MALI BYSTRZANIE

Polska

Zespół pochodzi z Nowego Bystrego. Jest to mała miejscowość leżąca u podnóża północnego stoku Gubałówki. Administracyjnie należy do gminy Poronin w powiecie tatrzańskim. Wieś ta liczy niewiele ponad 2 tysiące mieszkańców i jest oazą spokoju, gdzie wśród ciszy i z dala od zgiełku można  odpoczywać, podziwiać wiejskie klimaty oraz piękne tatrzańskie krajobrazy. Nowe Bystre jest nazywane „zagłębiem oscypka”, ponieważ to tu rozwija się produkcja różnorakich odmian oscypków, czyli przysmaku, którym delektują się turyści przyjeżdżający w góry.


Dziecięcy zespół MALI BYSTRZANIE powstał w 1988 roku równolegle przy tworzącym się wówczas Związku Podhalan. Do zespołu należy ok. 50 dzieci. Zespół aktywnie uczestniczy w imprezach wiejskich oraz uroczystościach gminnych, przeglądach zespołów regionalnych, recytatorów, gawędziarzy i grup śpiewaczych w Poroninie, Czarnym Dunajcu, Bukowinie Tatrzańskiej, Ratułowie, a także w festynach ludowych takich jak Poroniańskie Lato, Majówka Tatrzańska, Witowiańska Watra, Dożynki na Kaszubach, Cepeliadzie. Zespół co roku uświetnia i jest gospodarzem największej imprezy w Nowem Bystrem - słynnego miejscowego festynu „Osod”. W czerwcu ubiegłego roku zespół gościnnie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Mniejszości Narodowych w Węgorzewie.


Na Festiwalu MALI BYSTRZANIE zaprezentują program „Na holi” składający się z zabaw, pieśni i tańców dziecięcych z Podhala. Do dwóch dziewczynek idących z tobołkami, dołączają kolejne. Zaczyna się śpiew, a następnie zabawa w kryjówkę. Nadchodzą chłopcy udający zbójników na koniach. Po chwili chłopcy rywalizują między sobą, a dziewczynki im kibicują. W pobliżu przechodzi muzyka wracająca z odpustu. Zaczyna przygrywać dzieciom do tańca. Zabawa kończy się wraz z pojawieniem się baby, która przegania dzieci, krzycząc, że jej trawę zdeptały. Dzieci uciekają z polany.
Kierownikami zespołu są Józef Staszel - aktualnie urzędujący prezes Oddziału Związku Podhalan w Nowem Bystrem oraz nauczycielka Anna Zubek.


Dzieci ćwiczą podstawy tańca góralskiego i śpiewu pod kierunkiem państwa Czesławy i Stanisława Sobczyków.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?