KORCZYŃSKA BRAĆ

Polska

Wieś Korczyna leży w gminie Biecz w powiecie gorlickim. Pod względem etnograficznym jest to region Pogórzan. Od wschodu i południa region ten graniczy z Łemkowszczyzną. Obszar na północ zamieszkują Krakowiacy Wschodni, a na południowy zachód Pogórzanie Sądeccy i Lachy. Pogórze Bieckie odznacza się znacznymi walorami krajobrazowymi. Wokół Korczyny znajduje się wiele punktów widokowych zapewniających piękną panoramę. W XVI wieku na terenie Korczyny znajdowała się kopalnia ałunu.


Zespół folklorystyczno-teatralny KORCZYŃSKA BRAĆ został założony przy zespole szkolno-przedszkolnym w Korczynie w 1988 roku. Od samego początku działał aktywnie w różnych obszarach kultury i sztuki oraz uczestniczył w licznych wydarzeniach szkolnych i pozaszkolnych. Poprzez udział w konkursach, przeglądach i spotkaniach, a także w zajęciach teatralnych, muzycznych i plastycznych uczniowie pogłębiali swą wiedzę o regionie. We wrześniu 2002 roku nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika zespołu. Zmienił się także nieco profil artystyczny – KORCZYŃSKA BRAĆ to aktualnie teatr obrzędowy oraz grupa śpiewacza kultywująca folklor Pogórza. Od jesieni 2009 roku ,,Korczyńska Brać” zaczęła zgłębiać tajniki ludowego tańca pogórzańskiego pod kierunkiem choreografa, pani Stefanii Bogumiły Kowalskiej.


Na Festiwalu zespół zaprezentuje program „Na świętych Piotra i Pawła”. Dzieci pod opieką śpiącego na ławie ojca, bawią się w izbie. Z kościoła wraca matka. Zachęca dzieci do uporządkowania zabawek i zapowiada przyjście gości. Do izby przybiega chłopiec z sąsiedztwa, prosząc o pomoc przy ocieleniu krowy. Kobieta budzi męża, który wychodzi. Do izby wchodzą kolejni uczestnicy sumy odpustowej wraz z dziećmi. Dorośli są zajęci rozmową, dzieci rozpoczynają wspólną zabawę. Dorośli muszą odbyć próbę muzyki przed wieczorną potańcówką u wójta z okazji odpustu. Dzieci proszą o pozwolenie zatańczenia przy muzyce, na co otrzymują zgodę. Rozpoczynają się tańce. Widowisko kończy się podziękowaniem i wyjściem na nieszpory.


Kierownikiem zespołu jest Beata Bochnia.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?