KLIMCZOK

Polska

Zespół KLIMCZOK pochodzi ze Szczyrku, miejscowości turystyczno-rekreacyjnej leżącej w dolinie rzeki Żylicy płynącej przez Beskid Śląski. Umiejscowiony jest w środku trójkąta łączącego Żywiec, Wisłę i Bielsko-Białą. Nad miejscowością górują dwa szczyty: Skrzyczne i Klimczok. Oba cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Ponadto okolice Szczyrku są poprzecinane licznymi szlakami wędrownymi, co przyciąga rzesze piechurów. Już od momentu założenia Szczyrk był osadą międzynarodową, ponieważ oprócz Polaków, zawędrowali w to miejsce koczownicy z Bałkan, czyli Wołosi. Kiedy dołożymy do tego trochę szlacheckiej krwi niemieckiej i austriackiej, żołnierskiej z Węgier oraz słowackiej i czeskiej po sąsiedzku, to Szczyrk objawi się jako zalążek zintegrowanej Europy. Jako że Szczyrkowianie byli ludem spokojnym i bogobojnym zajmowali się uprawą ziemi, karczowaniem lasów, pasterstwem, hodowlą i myślistwem, a także wyrobem sukna z owczego runa. Dzisiaj Szczyrk jest popularnym ośrodkiem sportów zimowych; posiada dobrą infrastrukturę i dysponuje trasami narciarskimi o długości w sumie ponad 60km, dzięki czemu jest centrum treningowym dla polskich olimpijczyków zimowych.


Szkolny Regionalny Zespół KLIMCZOK powstał w 1985 roku przy Szkole Podstawowej nr 2 w Szczyrku. Poprzez pieczołowite kultywowanie tradycji przodków przez ponad 25 lat wychowało się w nim wiele dziewcząt i chłopców, w sercach których zakorzeniły się głęboko ludowy śpiew, taniec oraz obrzędy. Dzięki temu młodzi ludzie z wielkim szacunkiem dla pokoleń górali szczyrkowskich prezentują rodzimy folklor w swoim środowisku, w kraju i za granicą. Pracując w trzech grupach wiekowych zespół wypracował repertuar, na który składają się tańce górali żywieckich, śląskich, górali Skalnego Podhala, a także tańce takie jak polonez, krakowiak, mazur i kujawiak. W okresie Bożego Narodzenia zespół prezentuje kolędy i pastorałki, a także okolicznościową poezję.
Na Festiwalu KLIMCZOK zaprezentuje program „Na pasionku”. Dzieci pasące gęsi i krowy spotykają się na pasionku. Zaczynają śpiewać i bawić się. Przyłącza się do nich przechodząca nieopodal kapela. Zaczynają się tańce.


Kierownikiem zespołu jest Małgorzata Hołdys, a kierownikiem muzycznym Mieczysław Stec.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?