FUNDACION DANZAS TEMERI - Wenezuela

Venezuela

Fundacja Danzas Temeri (w języku Indian Temeri jest pierwotną nazwą rzeki Rio Portuguesa) działa w mieście Guanare, w stanie Portuguesa, który jest jednym z 23 stanów Wenezueli, położonym w zachodniej części kraju i uważanym za „spichlerz” Wenezueli, dzięki produkcji znacznej ilości płodów rolnych. Miasto Guanare, liczące ponad 235 tys. mieszkańców, jest otoczone górami oraz plantacjami trzciny cukrowej. Jest to najważniejsze miasto regionu, siedziba instytucji politycznych i administracyjnych, jak również „duchowa stolica” Wenezueli. Znajduje się tutaj Świątynia Matki Boskiej z Coromoto, dzięki czemu miasto to stało się centrum życia religijnego kraju i celem pielgrzymek, także tych zagranicznych, które przybywają odwiedzić Sanktuarium Patronki Wenezueli, poświęcone przez Ojca Świętego Jana Pawła II w roku 1996.


Zespół został założony w 1982 roku i od samego początku jego zadaniem było nauczanie tańca, jak również promowanie wiedzy o tańcu w jego trzech odmianach praktykowanych w Wenezueli: taniec ludowy, taniec współczesny oraz taniec klasyczny. Obecni i byli członkowie zespołu to w sumie ok. 100 osób. Zespół uczestniczył w licznych festiwalach w kraju i zagranicą, m. in. w Festival Folklórico de la Frontera de Música Llanera (1994), Reinado Internacional del Joropo. W 2009 roku Danzas Temeri uczestniczył w festiwalu w Saint Maixent l’Ecole we Francji, w Gauargi „Enfants et Dance du Monde” w Kraju Basków oraz Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym in Bidasao.


Repertuar zespołu obejmuje tańce najbardziej reprezentatywne dla różnych stanów Wenezueli, m. in. Calipso de Guayana (ze stanu Bolívar), La Culebra de Ipure (stan Mongas), Los Sones de Negro o el Tamunangue (stan Lara), San Juan de Curiepe (stan Miranda), Los Vasallos de la Candelaria (stan Mérida), El Vapor Meta (stan Bolívar), Diablos de San Hipólito (stan Llanero Barinas), Los Locos de Timote (stan Mérida), La Parranda de San Pedro (stan Guatire). W skład kapeli wchodzi 8 muzyków grających na następujących instrumentach: bandola, cuatro, quinto and sexto (typowe wenezuelskie instrumenty strunowe); tambor golpero, tambor de parranda, mumbac, mina (rodzaje bębnów), marakasy; campana, guira metálica i charrasca (metalowe instrumenty perkusyjne); marimbola.


Ana Dolores Orozco de Gómez jest kierownikiem zespołu, Eliezer Alvarado jest kierownikiem muzycznym, a Tatiana Patricia Gómez Orozco i Luisa Teresa Gomez pełnią rolę choreografów.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?