LES DROLES DE SAINTONGE - Francja

France

Dziecięcy zespół folklorystyczny "Les Droles de Saintonge" z Saintes powstał w 1985 r. Reprezentuje dziecięcą tradycję ludową starej francuskiej prowincji Santonge (le drole - to hałaśliwe, niesforne dziecko, zawsze skore do figlów i psot).
W skład zespołu wchodzi 50 dzieci - tancerzy, śpiewaków i muzyków, w wieku od 5 do 15 lat. Od dwóch lat zespół pracuje z choreografem. Główne tańce, jakie prezentuje, to: szkocki, mazurek, polka, marsz i walc. Instrumenty zespołu, na których gra 11 muzyków to: akordeony (chromatyczny i diatoniczny), flety, obój
z Poitou, perkusja, skrzypce.
Oryginalne są stroje zespołu o szerokim, luźnym wykroju, opartym na tradycyjnych wzorach ubiorów wieśniaczych tego regionu, szyte ze specjalnie tkanych materiałów. Stroje uzupełniają drewniane saboty, bez ornamentu które niegdyś były przystrajane każdego ranka wiązkami świeżej słomy.
Zespół reprezentował Francję na międzynarodowych festiwalach w Nicei, w Hiszpanii, w Niemczech, Portugalii, Jugosławii, Belgii oraz na corocznym Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Jeux Santos" w rodzinnym Saintes.

 

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?