CUNUNA CHIOARULUI - Rumunia

Romania

2010r.

Zespół CUNUNA CHIOARULUI powstał w mieście Satulung w 1992 roku. Założycielem i pierwszym kierownikiem był Mihai Smicala. Miasto Satulung leży u podnoża gór Maramuresz w okręgu o tej samej nazwie, który znajduje się w granicach historycznego Siedmiogrodu. Region słynie z piękna rozległych przestrzeni i wiejskiego krajobrazu, tradycyjnej drewnianej architektury i rękodzieła.


Nazwa CUNUNA CHIOARULUI oznacza „koronę Chioar'u" - górskie wzniesienie opasujące Dolinę Chioar, skąd pochodzi zespół.
Obecnie CUNUNA CHIOARULUI działa przy stowarzyszeniu „Comorile Turzii," które powstało w roku 2007. Jego celem jest zachowanie i promowanie autentycznego folkloru Siedmiogrodu. Cel ten jest realizowany we współpracy z kilkoma zespołami ludowego tańca i śpiewu. Zespół CUNUNA CHIOARULUI składa się z ponad 100 osób (dziewcząt i chłopców oraz dorosłych). Często występuje na licznych imprezach kulturalnych organizowanych w okręgu Maramuresz oraz w telewizji. Ma na koncie również wyjazdy zagraniczne - do Francji, Belgii, Włoch, Szwajcarii, Polski i na Ukrainę.


Na Festiwalu zespół zaprezentuje tańce pochodzące z następujących regionów: Lapus, Chioar, Maramuresz, Banat, Somos, Sura oraz Fecioresc. Taniec pochodzący z Maramureszu jest zazwyczaj tańczony całą noc na weselu. Taniec z Lapus jest charakterystyczny dla regionu położogo na wschodzie okręgu. Taniec z Chioar jest właściwy dla regionu Chioar (w tym, dla okolic Satulung) i jest bardzo rytmicznym tańcem wykonywanym podczas wesel, chrzcin i przy innych świętach. Taniec Sura jest najstarszym tańcem, w któym każda para tańczy spontanicznie, tak, jak chce, jak czuje muzykę. Taniec z Banat tańczy się w południowozachodniej Rumunii i jest tańcem najbardziej żywiołowym spośród wyżej wymienionych, natomiast taniec z Fecioresc jest tańcem młodzieńców, pochodzącym z Równiny Siedmiogrodzkiej. Tancerze chcą się w nim wykazać przed dziewczętami swą sprawnością i opanowaniem tajników tańca, dzięki którym mogą zyskać przychylność płci pięknej. Kapela gra na następująych instrumentach: skrzypce, kontrabas, akordeon, tárogató (instrument dęty drewniany przypominający klarnet).


Kierownikiem zespołu jest Emil Bara, kierownikiem muzycznym Kersedi Ioan, a choreografem Mircea Muresan.

 

 


2007 r.

 

Zespół Cununa Ardealului przyjechał na Festiwal Święto Dzieci Gór z miasta Turda, położonego nad rzeką Arieş w okręgu Kluż. Jest to obszar historycznego Siedmiogrodu, krainy zamieszkałej przez ludność mocno zróżnicowaną pod względem etnicznym, a tym samym bardzo ciekawą kulturowo. Zespół działa przy Związku Kulturalnym Comori Ardelene, co w języku rumuńskim oznacza „skarby Siedmiogrodu." Związek ten powstał w celu poszukiwania i wspierania młodych talentów w mieście Turda i okolicach, jak również w celu promowania kultury regionu. Oprócz Cununa Ardealului, do którego należą dzieci w wieku 12-15 lat, związek wspiera także działalność dwóch innych zespołów: Cununita (6-11 lat) i Craisorul (młodzież powyżej 16 lat). Obecnie w związku na instrumentach gra 5 osób dorosłych, śpiewa 5 solistów i tańczy 30 par, a wiek członków waha się pomiędzy 6 a 60 lat. Repertuar zespołu Cununa Ardealului składa się z tańców ludowych najważniejszych historycznych i geograficznych regionów kraju takich jak: Oas, Banat, Oltenia, Moldova i Transylvania (Siedmiogród). Wszystkie zespoły związane ze Związkiem Kulturalnym uczestniczą w wielu festiwalach międzynarodowych w okręgu Kluż i okręgach sąsiadujących.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?