ZBÓJNIK

Polska

Zespół ZBÓJNIK został założony w czerwcu 2004 roku przy Zespole Szkół w Skawicy. Powstał z inicjatywy miłośników rodzimego folkloru Podbabiogórza, panów Jerzego i Kazimierza Pająków oraz ówczesnego dyrektora szkoły Kazimierza Korca. Obecny trzydziestoosobowy skład zespołu tworzą uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w wieku od dziewięciu do szesnastu lat.
Skawica leży w Paśmie Babiogórskim w Beskidzie Żywieckim i dlatego repertuar grupy oparty jest głównie na folklorze babiogórskim, prezentując autentyczny taniec i śpiew charakterystyczny dla tego regionu. Równie mocno akcentuje obrzędy i zwyczaje rodzinne, pokazując relacje i wartości przodków. Ponieważ nazwa zespołu wywodzi się od słynnej w okolicy historycznej postaci zbója Baczyńskiego, wątek ,,zbójowania" widziany oczyma dzieci często przewija się w przyśpiewkach o tematyce zbójnickiej i popisach tanecznych, np. w Hajduku.
Choć działa od niedawna, ZBÓJNIK ma już na swoim koncie wiele występów. Regularnie uświetnia imprezy o charakterze kulturalnym i liturgicznym w Skawicy, gminie oraz całym powiecie (Dożynki Gminne, uroczystości 3 Maja, Babiogórska Jesień, Pasterka, Jarmark Babiogórski, Wieczór Kolęd i Pastorałek, Babiogórskie Posiady Gawędziarskie, Święto Zabawki na Stryszawie, Tydzień Kultury Beskidzkiej w Makowie Podhalańskim). Dwukrotnie kolędował w Pałacu Biskupim w Krakowie podczas uroczystości opłatkowych zorganizowanych przez kard. Dziwisza i Duszpasterstwo Rodzin.
Do swych największych osiągnięć ZBÓJNIK zalicza m.in. II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych ,,Babiogórskie Podłazy" w Suchej Beskidzkiej (2006 r.), I miejsce w Ogólnopolskich Spotkaniach ,,IX Pastuszkowe Kolędowanie" w Podegrodziu (2006r) oraz I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych w Zawoi (2008).
Za stronę muzyczno-taneczną odpowiedzialna jest pani Krystyna Kołacz - muzyk, choreograf i pasjonatka regionalnego tańca i śpiewu. Stroną merytoryczno-tekstową zajmuje się pani dr Urszula Janicka-Krzywda, która jest etnografem i opiekunem artystycznym zespołu. Nad całością organizacyjną czuwa pani Krystyna Szczurek - nauczyciel sztuki w Zespole Szkół w Skawicy.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?