MAŁY HAŚNIK

Polska

Dziecięcy Zespół Regionalny MAŁY HAŚNIK został założony jesienią 1998 roku. W jego skład wchodzi ok. 70 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum z wsi Żabnica, położonej w powiecie żywieckim. Młodych tancerzy łączy wspólna pasja - zamiłowanie do ludowego tańca, śpiewu oraz tradycji i zwyczajów Beskidu Żywieckiego. Kierownictwo zespołu przywiązuje szczególną wagę do pielęgnowania spuścizny ludowej, starając się zachować autentyczność stroju góralskiego oraz wykonywanych tańców i pieśni. W repertuarze zespołu znajdują się ludowe dziecięce zabawy i gry. MAŁY HAŚNIK prezentuje również bogaty repertuar śpiewu i tańców swojego regionu (obyrtka, koło, koń, siustany i hajduk). W programach zespołu bardzo często wykorzystywane są elementy dawnych zwyczajów i obrzędów („Wiosnom przy pasieniu gęsi", „Majówka przy kapliczce na polanie" lub „W świentego Scepona"). W czasie Świąt Bożego Narodzenia, w dzień św. Szczepana dzieci chodzą „po kolyndzie, " składając życzenia.
Zespół występuje na licznych imprezach folklorystycznych i ogólnokulturalnych. Kilkakrotnie brał udział w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Cieszynie oraz Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych w Gorzowie Wielkopolskim, zdobywając najwyższe laury. MAŁY HAŚNIK prezentuje się również na scenach festiwali międzynarodowych („Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu - 2000r.; Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru w Zielonej Górze; Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos" w Zebrzydowicach). W 2009r. zespół otrzymał wyróżnienie na XXXIII Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce za „piękne zróżnicowane stroje, naturalność zabaw i bardzo dobre sceniczne rozwiązanie tradycyjnych tańców" oraz Grand Prix podczas Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych „KRAKOWIAK 2009". MAŁY HAŚNIK ma również na swoim koncie występy zagraniczne (Litwa, Czechy, Bułgaria, Słowacja, Węgry). Od kilku lat zespół jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych CIOFF.
Kierownikiem i choreografem zespołu jest Grażyna Feil.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?