ALTUNİZADE HAFİZE ÖZAL İLKÖĞRETİM OKULU FOLKLOR GRUBU - Turcja

Turkey

Azja Mniejsza, znana w starożytności jako Anatolia, jest półwyspem otoczonym z trzech stron morzami: od północy Morzem Czarnym, od zachodu Morzem Egejskim, a od południa Morzem Śródziemnym. Od Europy kontynentalnej odziela ją Morze Marmara z dwoma cieśninami (Dardanele i Bosfor). Półwysep Anatolijski jest zaliczany do nielicznej grupy regionów świata najdłużej i nieprzerwanie zamieszkanych. To tu na Wybrzeżu Jońskim narodziła się filozofia, a tym samym cała intelektualna historia Europy. Na przestrzeni wieków do Azji Mniejszej przybywały i osiedlały się niezliczone grupy etniczne: Hetyci, Huryci, Frygowie, Persowie, Grecy, Rzymianie, Turkowie Seldżuccy i Osmańscy oraz Kurdowie. Ten tygiel kulturowy pozostawił po sobie niezmiernie bogatą spuściznę, jak również przyczynił się do struktury etnicznej dzisiejszego społeczeństwa Anatolii, w którym dominującą grupą są Turcy, a drugie miejsce zajmują Kurdowie.
Zespół przyjechał z miasta Üsküdar, leżącego w granicach administracyjnych stolicy Turcji, Stambułu. Działa od roku 1986 przy szkole powstałej w roku 1958. Od chwili powstania zespół brał udział w wielu międzynarodowych konkursach i festiwalach, m. in. w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, Macedonii, Bułgarii i Grecji.
Na Festiwalu zespół zaprezentuje tańce z trzech regionów Półwyspu Anatolijskiego. Tańce z regionu Morza Czarnego są bardzo rytmiczne i charakteryzują się porywającym tempem, z kolei te z Zachodniej Anatolii są przepełnione motywami przyrody i miłości. W Anatolii Wschodniej dominują tańce opowiadające o trudach życia związanych z surową przyrodą, co wynika z faktu, iż tereny położone na wschodzie kraju są bardziej górzyste i nieprzystępne. Widownia festiwalowa będzie mogła zobaczyć i usłyszeć następujące instrumenty: zurnę (instrument dęty drewniany podobny do oboju), akordeon, kaval (piszczałka stroikowa), davul (rodzaj bębna), instrumenty perkusyjne oraz gitarę.
Kierownikiem zespołu jest Mustafa Sarikaya, kierownikiem muzycznym jest Ibrahim Koser, a choreografem Neslin Mengütay.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?