DYNAMIC ACADEMY OF LIBERAL ARTS - Indie

India

Zespół pochodzi z miasta Ahmedabad, które pod względem liczby mieszkańców (5,2 mln) zajmuje 7. miejsce w Indiach. Leży na zachodnim wybrzeżu, w stanie Gudżarat, którego językiem urzędowym jest gudżarati. Grając kluczową rolę w produkcji przemysłowej Indii, Gudżarat jest prężnym ośrodkiem handlu i przemysłu oraz jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Ma również bogatą historię i tradycję. To właśnie tu narodził się ruch niepodległościowy przeciw brytyjskiemu panowaniu. Mohandas Gandhi - „ojciec Indii" - głoszący doktrynę ‘obywatelskiego nieposłuszeństwa' pochodził właśnie z Gudżaratu. 89% mieszkańców Gudżaratu jest hinduistami, a drugą najliczniej reprezentowaną religią jest Islam (9,1%). Popularny wśród wyznawców hinduizmu jest również kult Kryszny.
Program zaprezentowany na Festiwalu będzie się składał z czterech tańców. Taniec Rathva jest tradycyjnie wykonywany tylko przez mężczyzn podczas hinduistycznego święta upamiętniającego zabicie demona Ravany przez króla Ramę, który jest siódmym wcieleniem Wisznu. Jest to symboliczne zwycięstwo dobra nad złem. Wokół talii tancerze mają uwieszone duże dzwonki, a na głowach pawie pióra. Rass jest tańcem, z którego słynie na całym świecie stan Gudżarat. Wykonywany jest przez chłopców i dziewczęta, wyposażonych w krótkie kolorowe kije. Trzeci taniec - oparty na motywie Kryszny i jego wcielenia - wykonywany jest przez kilkunastu chłopców, których ciała pomalowane są na kolor srebrny. Towarzyszy im jedna dziewczynka uosabiająca Radhę, ukochaną Kryszny. Czwarty taniec jest na cześć Indii i jest wyrazem oddania i patriotyzmu wszystkich tych, którzy poświęcili swe życie dla ojczyzny. Ciała tancerzy pomalowane są na trzy kolory narodowe.
Kierownikiem zespołu jest Shveta Trivedi, kierownikiem muzycznym Jayvirsinh, a choreografem Tirthraj Trivedi.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?