GABROVCHE - Bułgaria

Bulgaria

Dziecięcy zespół folklorystyczny GABROVCHE został założony w 1975 roku z inicjatywy rady miasta Gabrowo, położonego w środkowej części Bułgarii. Celem zespołu miało być odkrywanie, badanie i pielęgnowanie bułgarskiej ludowej muzyki i tańca, jak również popularyzowanie ich wśród dorastającego pokolenia. Zespół składa się z kapeli, ludowego chóru oraz grup tanecznych dzieci i młodzieży. W sumie liczba małych tancerzy wraz z dziećmi stawiającymi pierwsze kroki wynosi ok. 200. W ciągu 35 lat swej działalności zespół GABROVCHE dał ponad 870 występów (w tym 140 zagranicznych, m. in. na Białorusi, w Czechach, na Węgrzech, Ukrainie, w Serbii, Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Szwajcarii, Hiszpanii, Holandii i Chorwacji) dla ponad 430 tys. widzów.
Bogaty repertuar zespołu czerpie z folkloru wszystkich regionów etnograficznych Bułgarii. Zespół jest laureatem 5., 6. i 7. Narodowego Festiwalu Amatorskiego Ruchu Artystycznego. Wystąpił również na greckim festiwalu „Saloniki - Kulturalna Stolica Europy 1998" i festiwalu „Zielony Świat" w Charkowie na Ukrainie w 1999r., gdzie otrzymał nagrodę za wyjątkowe widowisko sceniczne. W roku 2001 GABROVCHE zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Cantonigros w Hiszpanii, a następnego roku na tym samym festiwalu zajął I miejsce. W 2000 roku z okazji 25. rocznicy istnienia, zespół otrzymał Nagrodę Srebrnej Liry od Bułgarskiego Stowarzyszenia Muzyków i Tancerzy oraz medal honorowy miasta Gabrowo. W roku 2004 zespołowi został przyznany zaszczytny tytuł Przedstawiciela CIOFF.
Program zaprezentowany na Festiwalu będzie się składał z tańców, piosenek i zabaw pochodzących z trzech regionów etnograficznych: Północnego, Trackiego (południowa Bułgaria) i Szopskiego (zachodnia część i okręg stołeczny).
Festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć i usłyszeć następujące instrumenty: kaval (flet z drewna orzechowego), rebec (trzystrunowy instrument smyczkowy w kształcie gruszki), mandolinę oraz bęben daul.
Rumelia Aleksieva jest kierownikiem chóru, Delyan Hristov kierownikiem zespołu instrumentalnego, a Lachezar Zahariev głównym kierownikiem i choreografem.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?