SYUNIK - Armenia

Armenia

Zespół SYUNIK przyjechał na Festiwal z Armenii, z miasta Goris leżącego w prowincji Sjunik. Położona na styku Azji Zachodniej i Europy Wschodniej Armenia graniczy od zachodu z Turcją, od północy z Gruzją, od wschodu z Republiką Górnego Karabachu i Azerbejdżanem i od południa z Iranem. Armenia jest krajem górzystym, nieposiadającym dostępu do morza. Starożytne Królestwo Armenii było pierwszym państwem, które przyjęło chrześcijaństwo jako religię oficjalną (ok. 301 n.e.). Godło Armenii przedstawia górę Ararat, na której osiadła arka Noego. Góra ta, dzisiaj należąca do Turcji, niegdyś leżała w granicach Armenii, z której terytorium nadal ją dobrze widać.
Zespół SYUNIK powstał wraz ze studiem tańca Vahe Melqumyan'a przy Centrum Kultury im. Gusana Ashota w 2003r. Przez siedem lat działalności osiągnął wiele sukcesów. Pierwszym z nich było zdobycie zaszczytnego I miejsca na festiwalu w Goris w roku 2004 w trzech kategoriach tańca: klasycznym, ludowym i nowoczesnym. Kierownik grupy Vahe Melqumyan został wówczas uznany najlepszym instruktorem tańca w mieście. Po raz kolejny zespół zdobył główną nagrodę na festiwalu „Relationship Arches" w roku 2005. Od tej pory zespół często występuje w Sjuniku oraz innych prowincjach Armenii. W 2006 roku został zaproszony do Soczi, gdzie zapewnił artystyczną oprawę konkursu piękności „Miss and Mr World." W roku 2007 SYUNIK odwiedził miasto Gior na Węgrzech, gdzie brał udział w uroczystościach związanych z Świętami Wielkanocnymi. W roku 2008 zajął II miejsce w konkursie zorganizowanym przez Armeński Związek Sztuki Tanecznej.
Na Festiwalu będzie można zobaczyć i usłyszeć następujące instrumenty: dhol (rodzaj bębna), duduk (instrument dęty drewniany), shvi (rodzaj piszczałki), akordeon oraz kanun (instrument strunowy przypominający cytrę).
Kierownikiem zespołu jest Vahe Melqumyan, a kierownikiem muzycznym jest Sona Mkrtehyan.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?