PESNOHORKI - Kraj Ałtajski

Russian Federation

Narodowy Teatr Muzyki Ludowej PESNOHORKI został założony w 1979 roku w mieście Barnauł, stolicy Kraju Ałtajskiego, wchodzącego w skład Federacji Rosyjskiej. Kraj Ałtajski leży w południo-zachodniej części Syberii i graniczy z Kazachstanem, Obwodem Nowosybirskim, Obwodem Kemerowskim oraz Republiką Ałtaju. Nazwa pochodzi od grupy etnicznej Ałtajczyków (zaliczanych do ludów turkijskich), jednak dzisiaj 92% mieszkańców Kraju Ałtajskiego deklaruje przynależność do narodu rosyjskiego.
Działalność zespołu PESNOHORKI jest wielopostaciowa i obejmuje m. in. cele naukowo-badawcze (ekspedycje etnograficzne, tworzenie zbiorów tradycyjnej kultury Rosjan ałtajskich), koncertowe (pieśni, tańce, utwory instrumentalne ludności rdzennej, rosyjskiej a także kozackiej; wykorzystanie własnej interpretacji, współczesnego akompaniamentu i teatralnej akcji scenicznej) oraz informacyjno-popularyzatorskie (organizacja i realizacja miejskich festynów ludowych, konferencji naukowych, warsztatów i kursów mistrzowskich; wspólne stworzenie wraz z miejską stacją telewizyjną „Ałtaj" projektu telewizyjnego „Ludowy kalendarz" - cykl filmów o kulturze ludowej skierowany do dzieci i młodzieży).
Od początku swej działalnośći zespół uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach (m. in. na Węgrzech, w Rumunii, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, Polsce). Jest laureatem licznych nagród, m. in. na Ogólnorosyjskim Konkursie Zespołów Folklorystycznych „Tradycje" - 2007 r. w Tomsku, Międzynarodowym Konkursie Folklorystycznym „Źródła" w Barnauł (2008, 2009, 2010) oraz na Ogólnorosyjskim Konkursie Wykonawców Muzyki Narodowej im. L.A. Ruslanowej - 2010 r. w Wołgogradzie.
Wszystkie stroje zespołu są wiernymi kopiami etnograficznych strojów Rosjan żyjących na Ałtaju. Hafty i pasy są wykonane ręcznie. Na koncertach teatr wykorzystuje tradycyjne instrumenty takie jak gęśle, gwizdek, flet, koleyuki, fujarka, piszczałka, perkusja i harmonia.
Dyrektorem artystycznym jest Olga Abramowa, zasłużony pracownik kultury, doktor historii sztuki i filozofii. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Igor Sazontow, a kierownikiem chóru Elena Sazontowa.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?