MALI JASTRZĘBIANIE

Polska

Zespół Mali Jastrzębianie powstał 19 października 2006 roku przy Domu Kultury w Jastrzębi. Prezentuje autentyczny folklor Pogórza Ciężkowickiego, którego tańce, pieśni i przyśpiewki a także zabawy, tworzą niepowtarzalne widowisko sceniczne.
Premierowe pokazy tańców pogórzańskich miały miejsce podczas spotkania z kapelą „Pogórzanie”, później w czasie „Jastrzębskiego kolędowania” oraz z okazji Dnia Babci i Dziadka w styczniu 2007 roku.
Pierwszym ważnym wyróżnieniem dla zespołu był udział w XVIII Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Regionalnych Regionu Krakowskiego „Krakowiaczek”  w Łoniowej w czerwcu 2007 roku. Mali Jastrzębianie otrzymałli wtedy nagrodę oraz nominację do udziału w XXXI Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce Zdroju, zostali wyróżnieni za ciekawą prezentację kontaktów międzypokoleniowych przy pracy i zabawie oraz piękny taniec.
Mali Jastrzębianie występowali również na  „Przeglądzie Obrzędów Ludowych" w Jastrzębi oraz w dworku I.Paderewskiego z okazji Dożynek Gminnych w Kąśnej Dolnej.
Dzięki współpracy z kapelą „Pogórzanie” dzieciom łatwiej jest zrozumieć gwarę i obyczaje, będące gwarantem przekazu bogatej tradycji. Jest to możliwe w czasie zajęć prowadzonych w Domu Kultury dwa razy w tygodniu.
Dzieci w wieku 7 - 15 lat doskonalą swoje umiejętności taneczno-aktorskie pod okiem choreografa Magdaleny Witkowskiej. Nad stroną muzyczną czuwa założyciel i kierownik zespołu Stanisław Des.

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?