PNIOKI

Polska

Lachy Szczyrzyckie usytuowane są pośrodku grup lachowskich, tworzących niegdyś na Podkarpaciu równoległy do Beskidów pas osad, których kultura, uformowana na styku góralszczyzny karpackiej i Krakowiaków, miała wyraźnie mieszany, przejściowy charakter. Szczyrzycanie zamieszkują kotlinę sięgającą skraja Pogórza Wiśnickiego na północy oraz podnóża północnych stoków Beskidu Wyspowego na południu. Centrum regionu stanowi dolina Stradomki wraz ze Szczyrzycem, wsią założoną w XIII wieku i prężnie rozwijającą się gospodarczo jako siedziba opactwa cystersów.  Etnograficznie, od północy Lachy Szczyrzyckie graniczą z Krakowiakami, od wschodu i południowego wschodu z Lachami Limanowskimi (i Lachami od Dobrej), na południu z Zagórzanami, na zachodzie – z Lachami od Myślenic (włączanymi na ogół do Krakowiaków Zachodnich).

Region ten reprezentuje zespół PNIOKI, który powstał w 2005 roku przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sadku-Kostrzy. Szkoła ta mieści się na granicy dwóch miejscowości: Kostrzy i Sadku, stąd jej nazwa. Z kolei nazwa PNIOKI oznacza rdzennych mieszkańców wsi, którzy znają i kultywują tradycje i zwyczaje swojego regionu. Repertuar zespołu obejmuje zabawy, wyliczanki oraz tańce ze śpiewem, obrzędy i lokalną gwarę. W prezentowanych programach członkowie wykorzystują stroje regionalne przekazane przez najstarszych mieszkańców wsi. Na szczególne wyróżnienie zasługują noszone przez starsze dziewczęta gorsety liczące ponad sto lat.

Na festiwalowej scenie PNIOKI zaprezentują program pt. Przed Matkom Boskom Zielnom. Dzieci wraz z matką zbierają zioła, które nazajutrz, czyli w święto Matki Boskiej Zielnej, mają być poświęcone w kościele. Dołączają do nich inne dzieci, które po krótkiej rozmowie na temat właściwości leczniczych zebranych roślin zaczynają bawić się w łabodzie, niedźwiedzia i koło młyńskie. Żywiołową zabawę dzieci niespodziewanie przerywa młodzież wracająca wraz z muzyką z dworu, gdzie odbywały się dożynki. Rozpoczynają się wspólne tańce, które z czasem kończy matka, wzywając dzieci do wieczornych obowiązków.


Kierownikiem zespołu jest Halina Gocal, instruktorem Maria Wójtowicz, a Mateusz Frys przewodzi kapeli grającej na skrzypcach, kontrabasie, klarnecie i trąbce.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?