MAŁA ZIEMIA SUSKA

Polska

Dziecięcy Zespół Regionalny Mała Ziemia Suska powstał przy Miejskim Ośrodku Kultury - Zamek w Suchej Beskidzkiej w 2006 roku.
Swoją działalnością zespół rozpowszechnia folklor Górali Babiogórskich czyli tych, którzy zamieszkują północną część podnóża Babiej Góry. Obecnie do zespołu należy 18 dzieci (10 dziewczynek i 8 chłopców) w wieku 7-11 lat. Zespół występował już podczas lokalnych świąt i uroczystości w Suchej Beskidzkiej i okolicy, m.in. podczas „Suskich Spotkań z Folklorem” i „Święta Zabawki” w Stryszawie.
Największym dotychczasowym osiągnięciem zespołu był udział w XXXII Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce, gdzie Mała Ziemia Suska przedstawiła program „Na borówki” i otrzymała wyróżnienie.
Integralną częścią zespołu jest Kapela Mała Ziemia Suska, która występuje także niezależnie od zespołu. Liczy 10 muzykantów: 4 chłopców i 6 dziewczynek w wieku 12-15 lat. Grają oni na instrumentach charakterystycznych dla regionu czyli basach, skrzypcach (prym, sekund), dudach i heligonce.
Kapela dała dotychczas ponad sto występów na scenach krajowych i zagranicznych. W swoim repertuarze ma przede wszystkim melodie i pieśni z regionu Babiej Góry wykonywane w sposób tradycyjny z dbałością o czystość gwary. Gra również muzykę sąsiednich regionów - orawską, podhalańską, żywiecką, Beskidu Śląskiego a także muzykę słowacką i węgierską.

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?