KROG - Słowenia

Slovenia

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Krog (pol. krąg) promuje taneczną i muzyczną kulturę wśród dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. W tak wczesnym wieku dzieci uczą się przede wszystkim poprzez zabawę. Pamiętając o tym, kierownictwo zespołu zaangażowało do prowadzenia lekcji tańca najlepszych pedagogów i ekspertów w tej dziedzinie. Są wśród nich profesor Iko Otrin, Lea Rumež i Tadeja Belak Šafhalter.
Oprócz podstawowych kroków tanecznych i rytmicznego poruszania się, dzieci uczą się tańców ludowych, dzięki czemu poznają zwyczaje i tradycję. Po ukończeniu 14-go roku życia młodzi tancerze mogą dołączyć do Akademickiego Zespołu Folklorystycznego i w ten sposób kontynuować tradycję tańców ludowych oraz pomagać w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Zespół uczestniczył dotychczas w festiwalach w Słowenii, Chorwacji, Bułgarii, Węgrzech, Czarnogórze i Bośni. Od 2003 roku regularnie pojawia się na międzykulturowym Festiwalu Lent, zapoczątkowanym przez festiwal folklorystyczny FOLKART, który otrzymał wiele nagród, w tym 40 nagród od IFEA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Festiwali i Imprez Kulturalnych).
Festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć następujące tańce: Istrsko Kolo (region Primorje), Čindara (wiązanka tańców z regionów Stajerska i Prekmurje), Stajerska Pesem (wiązanka będąca syntezą ruchowych i psychologicznych cech regionu Stajerska), Zeleni Jure (suita najstarszych tańców słoweńskich z regionu Bela Kraina), Zidana Marela (taneczny symbol Słoweńców).
Kierownikiem zespołu jest Tadeja Belak Šafhalter a choreografem Iko Otrin.

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?