KOCO RACIN - Macedonia

Macedonia, The Former Yugoslav Republic of

Zespół pochodzi ze Skopje - stolicy Macedonii, w której mieszają się wpływy zarówno kultury Wschodu jak i Zachodu. Nowoczesne dzielnice sąsiadują z urokliwymi zaułkami, jakby żywcem przeniesionymi z dalekiej przeszłości. O muzułmańskiej przeszłości świadczą zabytki centrum miasta, o orientalnym charakterze - XV- wieczne meczety i łaźnie tureckie, które nadają stolicy uroku i egzotyki.
Zespół liczy około 400 członków, najczęściej młodych ludzi. którzy śpiewają tańczą i grają na tradycyjnych instrumentach. W repertuarze zespołu znajduje się około 20 programów. Na sądeckim festiwalu poznamy tradycje regionu Skopje oraz tańce z południowej i wschodniej części kraju, wśród nich oro - tańczone podczas wszelkich świąt religijnych oraz teśkoto - uważany za jeden z najpiękniejszych i najtrudniejszych tańców macedońskich. Jego korzenie stanowi moment wyruszania emigrantów w poszukiwaniu pracy. Po pewnym czasie stał się on swego rodzaju hymnem nie tytko emigrantów, ale w ogóle wszelkich trudów poniesionych przez Macedończyków w okresie niewoli. Tańcom towarzyszy dźwięk instrumentów ludowych: gajda (dudy), zurla (instrument dęty), tapan (bęben), kaval (długa fujarka pastusza), tarabuka (instrument perkusyjny), ut, dajre (bębenek, tamburyn). Macedońska muzyka ludowa jest syntezą tego, co wyniósł naród ze swej praojczyzny oraz wpływów kultur zewnętrznych. Dlatego znajdziemy w niej zarówno elementy antyczne, jak i bizantyńskie, orientalne i zachodnioeuropejskie. Grupa powstała w 1946 roku. Zespół występował już w wielu krajach Europy, a także na Bliskim Wschodzie i w Australii.

Kierownikiem zespołu jest: Marjan Davcevski.

 

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?