ELEONI - Gruzja

Georgia

Zespół przyjechał na Festiwal ze stolicy Gruzji Tbilisi, położonej w Dolinie Tbiliskiej, rozciągającej się wąskim pasem na długości prawie 30 kiometrów dolinie rzeki Mtkwari (ros. Kura) i na zboczach otaczających ją gór Kaukazu Małego. Gruzja - starożytna Kolchida, sięgakąca swą historią drugiego tysiąclecia przed narodzeniem Chrystusa, podbita przez Rzymian - przez weki walczyła o zachowanie niepodległości, odpierając najazdy Ara¬bów, Mongołów, Persów i Turków, zniewolenie przez muzułmanów, imperium rosyjskie, bolszewików i Rosję.
Ta walka o niepodległość znalazła odbicie zarówno w gruzińskich tańcach, wśród których wiele nawiązuje do tradycyjnych tańców wojennych (np. acharuli-męski taniec regionu Adżaria, z brawurowymi popisami zręczności i męstwa, parikaoba - taniec z szablami, pochodzący z czasów walk z muzułmanami, mitiuluri - wykonywany przez mężczyzn w czarnych kostiumach zwanych czocha, ze szlufkami na naboje, kindżałem u pasa, khorumi-taniec zwycięstwa), jak i pieśniach, opowiadających o dawnych wojach, bohaterach ginących za ojczyznę, sławiących piękno Gruzji, wykonywanych przy akompaniamencie narodowych instrumentów. Zespół powstał w 1991 roku. Jest laureatem wielu międzynarodowych festiwali, występował m.in. w Hiszpanii, Turcji, Portugalii, Francji, Niemczech, Grecji.
Kierownikiem zespołu jest Kublashvili Levan, a głównym choreografem Tamila Pirvelashvili-Baka radze.

 

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?