MALI LIPNICZANIE

Polska

Wieś Lipnica Wielka jest ośrodkiem kultury ludowej Pogórzan Sądeckich - regionu położonego na północny wschód od Nowego Sącza, gdzie wpływy Lachów Sądeckich, widoczne w stroju, gwarze, muzyce i tańcach mieszają się z elementami kultury pogórzańskiej.
Zespół MALI LIPNICZANIE został założony w 2005 roku. Pierwsze doświadczenia sceniczne zdobywał podczas uroczystości szkolnych i gminnych. Z czasem doszły występy w okolicznych miejscowościach - Piwnicznej, Gródku nad Dunajcem podczas Dni Jeziora Rożnowskiego. Największym dotychczasowym osiągnięciem zespołu było zakwalifikowanie się i udział w XXX Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce w 2006 roku. Na repertuar zespołu składają się tańce, przyśpiewki oraz pieśni Pogórza Sądeckiego, stale wzbogacane o nowe elementy. Większość z nich wykorzystano w programie „Wianki na zakończenie Oktawy Bożego Ciała", który zostanie zaprezentowany na tegorocznym Święcie Dzieci Gór. Nawiązuje on do tradycji święcenia wianków z ziół i polnych kwiatów, które - zawieszone przy wejściu do izby - zgodnie z dawnymi wierzeniami strzegą domostwa i ich mieszkańców przed złymi mocami, żywiołami i chorobami.

Zespół pracuje pod patronatem Domu Kultury w Lipnicy Wielkiej, a prowadzą go Magdalena Gut i Maria Jaworecka.

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?