USMEV - Czechy

Czech Republic

Zespół Úsmĕv przyjechał na festiwal z miasta Opawa, położonego na północy Czech w widłach dwóch śląskich rzek, Opawy i Morawicy. Jest on historyczną stolicą Śląska Austriackiego, pełną zabytków i bogatą w ciekawą historię. Współcześnie, Opawa jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłu, biznesu i kultury. Zespół Úsmĕv został założony w roku 1978 i był pierwszym dziecięcym zespołem folklorystycznym w mieście Opawa. Jego pierwszymi kierownikami byli Olga i Jan Wajda. Folklor prezentowany przez zespół jest typowy dla Śląska Opawskiego. Dzieci występują w historycznych strojach, a towarzyszą im muzycy grający na cymbałach, którzy obok muzyki śląskiej czerpią z tradycji innych regionów Czech (Wołoszczyzna Morawska, Słowacja Morawska) oraz Słowacji.
Zespół wielokrotnie występował na festiwalach w Czechach, Danii, Polsce, Austrii, Litwie i Chorwacji.
Festiwalowa widownia będzie miała okazję zobaczyć ciekawe wiązanki taneczne (Remeslnické tance; Decka, poce se zahrac; Zahradník; Vrana leči) jak i pojedyncze tańce (Cigan, Krakovjak, Bulger, Kravarecka). Kierownikiem zespołu Úsmĕv jest Soňa Wenzelová.

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?