TRYBSKIE DZIECI

Polska

Na południe od Jeziora Czorsztyńsko-Niedzickiego, w północno-wschodniej części Pogórza Spisko-Gubałowskiego leży Trybsz. Kiedyś jedna ze spiskich wiosek tzw. klucza dunajeckiego, obecnie żywy ośrodek kultury ludowej i skupisko gospodarstw agroturystycznych. Z tej malowniczej miejscowości przyjechał na festiwal zespół TRYBSKIE DZIECI.
Został założony jesienią 2000 roku. Dzieci poznały tradycyjne tańce spiskie, gry i zabawy sprzed lat wykonywane w Trybszu. Na tej podstawie opracowano kilka programów, m.in. Pasenie krów, Odpust św. Haźbyty w Trybśu, Jasełka śpiskie. TRYBSKIE DZIECI biorą udział w festynach, imprezach szkolnych, imprezach cyklicznych „Śpisko Watra" i „Śpiskie Zwyki". Prezentowały się publiczności XXIX Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce, na Święcie Folkoru w Gorzowie Wielkopolskim oraz na koncertach w nadmorskim Sztutowie.
Na ŚWIĘCIE DZIECI GÓR zespół zaprezentuje program pt. „Przepowiadanie pogody". Złożą się na niego pieśni, przyśpiewki oraz zabawy: wyścigi źabów, nabijanie klińca, ścinanie bucków, ciągnięcie kocurów, wyścigi furików, rucanie syskami. Wykonają także kilka tańców m.in. wałaski, czardasze, kulawego, polkę krzyżową, kółecko, ptosecka. Dzieci piękną gwarą trybską opowiedzą w jaki sposób można było odczytywać pogodę na najbliższe dni oraz ukażą, jak trudne było życie dziecka wiejskiego.
Kierownikiem zespołu jest Anna Stronczek.

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego    CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?