ZANZAREE - Indie

India

Zespół przyjechał do Nowego Sącza z miasta Ahmedabad ze stanu Gujarat położonego w zachodniej części kraju nad Morzem Arabskim.
Indie są często uważane za jeden z najuboższych krajów. Ten stereotypowy sposób myślenia można łatwo zakwestionować, bowiem bogactwo Indii leży w bogactwie mieszkańców tego kraju, bogactwie językowym, etnicznym, kulturowym. Ta właśnie ogromna różnorodność powoduje, że przybywający tutaj turyści bywają zaskoczeni bogactwem kultury wschodu, liczbą ludzi, języków, religii, kultur, kast i regionów. Największą społeczność religijną Indii tj. około 80 procent całej populacji stanowią wyznawcy hinduizmu. Kolejne 12 procent populacji to muzułmanie, 2 procent - chrześcijanie oraz 1,9 procent - sikhowie. Pozostali to buddyści, jainisi i parsowie.
Region Gujarat może się poszczycić ogromną liczbą festiwali folklorystycznych, spośród których najbardziej znany jest Festiwal NAVRATRIL, podczas którego tancerze nieustannie przez 9 dni i 9 nocy wykonują taniec garba poświęcony bogini Maa Amba.
Podczas festiwalu zespół ZANZAREE zaprezentuje ten właśnie taniec oraz inne, mniej popularne: diya, ghada, tippani, rajasthani oraz adivasi.
Najbardziej znany, tańczony od dziecka przez mieszkańców stanu, jest taniec garba, w którym dziewczęta dźwigają na głowach ozdoby symbolizujące świątynię bogini Amba. W tańcu diya modlitwom wznoszonym do bogini Amba towarzyszy taniec dziewcząt z lampionami w rękach. W okręgu wykonywany jest taniec ghada, prezentujący czerpanie wody z rzeki lub jeziora. Rajasthani to natomiast taniec zarówno stanu Gujarat, jak i Radżasthan, w którym tańczącym dziewczętom w czarnych strojach towarzyszy rytmiczny akompaniament. Ze względu na pełne gracji ruchy tancerek nazywany jest on również tańcem węża. Adivasi to taniec plemienny chłopców, których ciała pomalowane są na kolorowo, głowy zdobią pawie pióra, a szyje - długie naszyjniki.
Kierownikiem zespołu i choreografem jest Nayan Krupa.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?