MAGURAĆIK - Słowacja

Slovakia (Slovak Republic)

Słowacki folklor cechuje się obecnością tysiącletnich wpływów słowiańskich, węgierskich, żydowskich, cygańskich, bałkańskich, rumuńskich, włoskich i niemieckich. Ludowa muzyka słowacka odznacza się pięknem melodii i rytmów.
Mieszkańcy Nowego Sącza i innych miast Małopolski będą mieli okazję zapoznać się z bogactwem słowackiego dziedzictwa dzięki zespołowi MAGURÁČIK, który przyjechał na festiwal z Keżmaroku. To malownicze miasto słowackiego Spisza, położone u stóp Wysokich Tatr, charakteryzuje się wielonarodowościową atmosferą, w skład lokalnej społeczności wchodzą bowiem zarówno Słowacy, jak i Romowie, Czesi, Polacy, Węgrzy, Rusini i Ukraińcy.
Zespół, który powstał w 1975 roku, zaprezentuje na ŚWIĘCIE DZIECI GÓR zabawy, zwyczaje, tańce i pieśni z regionu Górnego Spisza.
MAGURÁČIK wielokrotnie zdobywał laury na najważniejszych słowackich festiwalach folklorystycznych: w Preszowie, Bratysławie i Luhacovicach. Występował również na festiwalach w Wýchodnej i Czerwonym Klasztorze. Zagraniczne podróże zespołu obejmują koncerty w Polsce, Jugosławii, Niemczech, Czechach, Austrii, Bułgarii, we Włoszech, Francji oraz na Litwie.
Zespół jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Kultury Ludowej (EFCO) w Strasburgu.
Na sądeckim festiwalu zespół zaprezentuje program Od Lucie po jarmark wspólnie przygotowany z zespołem MALI ŚWARNI, w którym znajdą się doroczne zwyczaje od Świętej Łucji po tradycyjny podhalański jarmark odbywający się w Nowym Targu. Koncertowi w ramach dnia podhalańsko-słowackiego towarzyszyć będzie degustacja bryndzowych haluszków oraz kiermasz ludowego rękodzieła.
Kierownikiem zespołu jest Juraj Švedlar.

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?