JAN PIRRREWIT SCHOTEN - Belgia

Belgium

Północ Belgii zamieszkuje ok. 7 mln Flamandów. Mówią południowym wariantem języka holenderskiego (niderlandzkiego), który sami nazywają językiem flamandzkim. Mieszkańcy tego regionu są niezwykle przywiązani do tradycji. W miastach jest mnóstwo bractw, klubów i organizacji, tradycją i pochodzeniem swym sięgających średniowiecza. W święta organizowane są liczne jarmarki i pochody karnawałowe.
Dziecięcy zespół folklorystyczny JAN PIRREWIT, założony w 1968 roku przez Güstela Verbeelen, jest gospodarzem Światowego Festiwalu Folklorystycznego w Schoten.
Wysoki poziom artystyczny zespołu sprawił, że wkrótce zaczął on koncertować w sąsiednich krajach: Holandii, Francji, Niemczech, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii oraz innych krajach europejskich: Bułgarii, Czechosłowacji, Szwecji, a także za Oceanem w Portoryko.
Grupa liczy około 50 członków w przedziale wiekowym od 6 do 15 lat. Kierownictwo dokonuje wszelkich starań, aby pielęgnować i kultywować tradycje ludowe, a tancerze i instrumentaliści kształcą swoje umiejętności pod kierunkiem starszych i doświadczonych członków zespołu.
Repertuar bazuje na autentycznych flamandzkich pieśniach i muzyce. Jego zasadniczym przesłaniem jest przede wszystkim odtworzenie atmosfery zabaw i zwyczajów sprzed 100 lat. Na tym założeniu opierają się układy choreograficzne i taneczne w wykonaniu tancerzy ubranych w stroje z początku XX wieku. Źródła historyczne wspominają o pochodzącym z XVI wieku zwyczaju przemarszu z flagą Flandrii, który został włączony do programu zespołu. W programach grupy udało się uniknąć prezentacji małych aktorów na scenie. Jest to raczej spontaniczna próba pokazania szczęśliwego dzieciństwa, pełnego muzyki, radości i tańca - takiego, jakiego mogło być udziałem dzieci sprzed ponad wieku. W grupie panuje rodzinna atmosfera, w której wszyscy czują się tak dobrze, jak we własnym domu. W składzie kapeli występują klasycznie wykształceni muzycy, którzy równie dobrze wykonują tradycyjną muzykę flamandzką.
Kierownikiem zespołu jest Cis Theeuwes.

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?