RANGA KALA - Sri Lanka

Sri Lanka

Ze Sri Lanki, zwanej rajską wyspą, pochodzi zespół Ranga Kala. Członkowie zespołu mieszkają i uczą się w Colombo, stolicy kraju i zarazem jego największym porcie, położonym na zachodnim wybrzeżu wyspy.Sri Lanka zamieszkana jest przez dwie główne wspólnoty: Syngalezów (na ogół buddyści) i wyznających hinduizm Tamilów. Wyspę zamieszkują również muzułmańscy Maurowie, czyli potomkowie osadników arabskich, chrześcijańscy Burgerowie (ludność pochodzenia holenderskiego) i pierwotni mieszkańcy wyspy - Weddowie.
Colombo jest miastem o długiej i interesującej przeszłości. Znane w średniowieczu pod nazwą Kalantota, było podbijane kolejno przez Portugalczyków, Holendrów i Hiszpanów, aby w 1948 roku znaleźć się w niepodległym państwie - Cejlonie, a po zmianie nazwy w 1972 roku - Sri Lance.
Zespół Ranga Kala zaprezentuje tradycyjne tańce: pooja (powitalny), up country folk (zbiór herbaty), raban (z bębnami), lee keli(z tyczkami) oraz gindara natum (taniec ognia). W korowodzie zwanym na Sri Lance perehera zespół prezentuje grę na bębnach oraz salta wykonywane w rytm muzyki.

Kierownikiem zespołu jest Francise Solomentine.

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?