DAINAVA - Litwa

Lithuania

Zespół regionalny "Dainava" nieprzypadkowo nazywa się tak, jak południowa część Litwy, a co dosłownie znaczy kraina pieśni. Tutaj właśnie do dziś zachowały się stare litewskie wsie, ukryte w gęstych lasach, nad brzegami malowniczych i czystych rzek oraz jezior. Wśród mieszkańców tej ziemi do dziś żywe są tradycje ludowe, muzyka, pieśni i taniec.Zespół Dainava został założony przez Danutę Plytnikiene w 1977 roku. W zespole, działającym w mieście Alitus, pracuje w sumie 150 osób w różnym wieku. Celem ich pracy jest zachowanie tradycji kultury ludowej oraz przekazanie jej przyszłym pokoleniom. Dainava prezentuje autentyczne i stylizowane pieśni oraz tańce. Tancerzom towarzyszy muzyka ludowa wykonywana na tradycyjnych instrumentach, miedzy innymi: "skuduciai" (trombicie pasterskiej), "kankles" (cytrze), "skrabalai" (rodzaj ksylofonu).
Grupa stanowi szkołę tradycji ludowej dla młodych ludzi, tutaj mogą się zapoznać się z bogactwem dziedzictwa narodowego, uczyć się szacunku dla ojczyzny i patriotyzmu.W ciągu 20 lat istnienia zespół dał ponad 1200 koncertów na Litwie, w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Grecji, Skandynawii, środkowej i wschodniej Europie, we Włoszech, USA oraz Wietnamie. Zespół ma na swym koncie laury zdobyte na litewskich oraz zagranicznych festiwalach, spośród których najważniejszym wyróżnieniem jest złoty medal otrzymany na konkursie w Moskwie w 1981. Dwa lata później Dainava uzyskała wyróżnienie za propagowanie litewskiej sztuki ludowej. Zespół jest członkiem CIOFF.

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?