ILIKCZAAN - Rosja

Russian Federation

Jakucja, zwana również przez rdzennych mieszkańców Republiką Sacha, jest autonomiczną republiką w ramach Federacji Rosyjskiej, położoną w północno-wschodniej Azji. Życie biegnie tam w ekstremalnych dla Europejczyków warunkach klimatycznych północnej Syberii - 40% obszaru republiki leży poza kołem podbiegunowym, a zimą tempe¬ratura spada nawet do -70°C.
Kulturę tej odległej, dziesięciokrotnie większej od Polski krainy, cechuje ciekawy i egzotyczny folklor, kultywowany przez zamieszkujące tam narody: Jakutów, Rosjan, Ukraińców, Ewenków, Ewenów I Czukczów. Na festiwalu nowosądeckim gościmy zespół z miasta Baliktach z obwodu meginokangalsklego. Grupa, w skład której wchodzi 94 młodych artystów, pracuje od 1994 roku. Na festiwalu zespół zaprezentuje tańce Jakucji oraz dalekiej Północy, w tym autentyczne, pozbawione stylizacji układy taneczne, posiadające głęboko osadzoną w ludowej tradycji wymowę.Przykładami takich tańców są "osuokhai", który symbolizuje życie wieczne, "tulge uzkuute", przedstawiający niespożyte siły witalne oraz taniec chłopców "bootur", który stanowi popis siły, mężności i waleczności, zaś tańce "sterkh"i „chokhchookhai" pokazują piękno otaczającej przyrody. Zespół występuje w oryginalnych strojach jakuckich, wykonanych głównie z futer zwierzęcych. Kierownikiem artystycznym grupy jest Waleria Michajłowa, a choreografem Christofor Rozhin.

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?