COSAUL - Rumunia

Romania

Zespół przyjechał z miejscowości Budesti w regionie Maramures w Karpatach Wschodnich. Region ten jest unikatową w skali europejskiej enklawą żywych jeszcze tradycji ludowych. W krajobrazie dominują XVII i XVIII-wieczne cerkwie, których wnętrza zdobią wspaniałe malowidła wpisane do Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W najpiękniejszych wsiach Maramures - Budesti i Sarbi zachowała się stara drewniana architektura z charakterystycznymi monumentalnymi, bogato rzeźbionymi bramami. Niezwykły kunszt osiągnęły tu niektóre dziedziny rzemiosła artystycznego, zwłaszcza snycerstwo i ciesielstwo, a także tkactwo i malarstwo na szkle.
Zespół powstał w 1984 roku. Prezentuje głównie tańce, pieśni i gry dziecięce Maramures, a zwłaszcza doliny Cosau.Uczestniczył w kilkunastu festiwalach folklorystycznych w Rumunii oraz za granicą, m.in. w Belgii i Francji. W 1987 r. f został laureatem „Złotej Jodły" na festiwalu w Kielcach. Jego występy były wielokrotnie prezentowane w programach radiowych i telewizyjnych.

Kierownikiem zespołu jest Petru Stetiu.

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?