MALI SZCZYRZYCANIE

Polska

Szczyrzycanie zamieszkują kotlinę sięgającą na północy Pogórza Wiśnickiego, a na południu Beskidu Wyspowego. Od północy Lachy Szczyrzyckie graniczą z Krakowiakami, od wschodu i południowego wschodu z Lachami Limanowskimi (i Lachami od Dobrej), na południu z Zagórzanami, a na zachodzie z Lachami od Myślenic (zaliczanymi do Krakowiaków Zachodnich). Uznawany za stolicę regionu Szczyrzyc leży nad Stradomką, prawym dopływem Raby. Jest to stara wieś, w której w 1243 roku swój klasztor ulokowali cystersi, mający znaczący wpływ na cywilizacyjny, gospodarczy, a także kulturowy rozwój okolicznej ludności. Na rozwój regionu wpływ miały także rycerskie rody oraz krakowscy dominikanie, którzy przejęli część cysterskiego klucza we wschodniej części kotliny z Jodłownikiem w centrum. Miejscowość Góra Świętego Jana była ważnym ośrodkiem rzemieślniczym, z browarem, młynem, tartakiem, garbarnią i foluszem. W XVI wieku powiat szczyrzycki sięgał aż po Skalne Podhale, a na jego terenie oprócz uprawy zbóż, silnie rozwinięte było również warzywnictwo i ogrodnictwo.

Zespół „Mali Szczyrzycanie” działa przy Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana od 1960 roku, skupiając wokół idei przekazu tradycyjnej kultury ludowej dzieci z klas I-VI.
 

Na festiwalowej scenie „Mali Szczyrzycanie” przedstawią program pt. „Po zwózce”. W sobotnie popołudnie, po zwiezieniu snopków do stodoły, matka nakazuje bawiącym się dzieciom zagrabić słomę – na niedzielę obejście musi być schludne, aby ludziom idącym do kościoła nie dostarczać tematu do obmowy. Dzieci ochoczo biorą się do pracy. Młodsze męczą się szybciej, odchodzą na bok i zaczynają się bawić. Zebrana na wózku słoma służy do przygotowania chochołów, które po założeniu na głowę będą chronić w czasie deszczu. Przechodząca w pobliżu kapela podgrywa dzieciom do tańca i śpiewu.

 

Kierownikiem i instruktorem zespołu jest Alina Adamczyk, a kapeli przewodzi Wiesław Cudek.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?