LOLA - Bośnia i Hercegowina

Bosnia and Herzegowina

Stowarzyszenie kulturalno-artystyczne Lola zostało założone w 1946 roku w celu chronienia i pielęgnowania spuścizny kulturalnej. Od samego początku działa bardzo aktywnie, prezentując różne formy sztuki na licznych występach. Zyskało już szerokie uznanie za wysoką jakość, różnorodność form (teatr, literatura, sztuki wizualne, taniec, chór, muzyka orkiestrowa i instrumentalna, folklor) oraz duże zainteresowanie widowni.
Częścią Stowarzyszenia budzącą największe zainteresowanie jest Zespół Narodowego Tańca i Śpiewu. Jego repertuar obejmuje 25 układów choreograficznych, prezentujących różne regiony etnograficzne Bośni i Hercegowiny. Każdy z tych układów zawiera najbardziej typowe dla danego regionu tańce, melodie, obyczaje jak również autentyczne stroje. W niektórych przypadkach, elementy strojów są oryginalne i noszone jako hołd ku czci przodków.
Dzięki różnorodności prezentowanych regionów, publiczność ma okazję zapoznać się z muzułmańskimi Bośniakami zamieszkującymi okolice Sarajewa. W tańcu charakterystycznym dla tego regionu, mężczyźni i kobiety tworzą łańcuch trzymając końce chusteczek i tańcząc do popularnej melodii sevdalinki. Kolejną grupą etniczną są prawosławni Bośniacy, którzy zamieszkują okolice góry Vlašić i trudnią się na co dzień wypasem bydła. W ramach odpoczynku od pracy, spotykają się towarzysko i rywalizują ze sobą w grach i zabawach. Młodzi katolicy zamieszkujący zachodnią Hercegowinę tańczą a cappella akompaniując sobie tylko i wyłącznie śpiewem. Zapraszają do tańca starszych, co wyraża surowe i patriarchalne tradycje tego regionu.
W trakcie występu można będzie usłyszeć takie instrumenty jak saz, lijerica oraz bęben tapan.

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?