RACIBORZANIE

Polska

Racibórz, położony w malowniczej dolinie Odry, jest jednym z najbardziej zielonych miast śląskich. W IX wieku był grodem broniącym przeprawy przez Odrę, w średniowieczu - jedną ze stolic księstwa opolsko - raciborskiego. W połowie XVI wieku ziemia raciborska przeszła na dwa stulecia w ręce Habsburgów, a w 1740 roku została zajęta przez Prusy. Po powstaniach śląskich, w wyniku plebiscytu w 1921 r. Racibórz pozostał w obrębie Niemiec do końca II wojny światowej. Nic więc dziwnego, że w folklorze ziemi raciborskiej mieszają się wpływy kultury śląskiej, czeskiej i niemieckiej. Widoczne są one zarówno w muzyce i tańcu, jak i stroju, czy gwarze. RACIBORZANIE pielęgnują tradycje swojego regionu aktywnie uczestnicząc wżyciu kulturalnym miasta, powiatu, popularyzując je na różnego typu festiwalach i przeglądach w kraju i poza jego granicami [Austria, Niemcy, Czechy, Cypr, Brazylia, Hiszpania].Zespół działa pod patronatem Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej - organizacji założonej przez rodziców członków grupy i utrzymującej się jedynie z ich składek.
Na Święcie Dzieci Gór RACIBORZANIE zaprezentują śląskie zabawy dziecięce, tańce raciborskie [np. Gołumbek, Młyn raciborski czy Szpacyr- polka], opolskie [Chodzony, Bulger, Zajunczek] i rozbarskie [m.in. Trojak, Kokotek, Ceglorz, Waloszek].
Zespołowi towarzyszy kapela dziecięca w składzie: I i II skrzypce, akordeon, klarnet, trąbka.
Kierownikiem zespołu jest Aldona Krupa.

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?