MALI SIEDLECANIE

Polska

Siedlec - niewielka wieś położona na prawym brzegu Raby, na granicy Pogórza Wiśnickiego i Kotliny Sandomierskiej. Historia Regionu Nadrabskiego, jak nazywano te tereny, związana jest ściśle z kopalnictwem soli. Naturalne źródła solankowe, które tu występowały, spowodowały rozwój osadnictwa. Od XII wieku w pobliskiej Bochni (zwanej niegdyś Solną Górą) zaczęto regularnie wydobywać sól kamienną. Przypominają o tym, znajdujące się w północno-wschodnim narożniku rynku zabytkowe zabudowania nadszybia "Regis" z 2 połowy XIX wieku. Głębokość kopalni sięga 400 m, a łączna długość chodników wynosi ok. 3700 m. Istotne zneczenie dla tych terenów miało też położenie ich na szlakach handlowych wiodących ze Śląska przez Kraków na Ruś oraz przez Lipnicę Murowaną i Nowy Sącz na Węgry.
Grupa MALI SIEDLECANIE wchodzi w skład zespołu SIEDLECANIE, założonego w 1948 r. Przez Zofię i Ludwika Zacharów - nauczycieli szkoły podstawowej w Siedlcu, którzy wędrowali po okolicznych domach, zbierając melodie, tańce, pieśni, gromadząc stroje. Zespół ma na swoim koncie liczne nagrody, jest laureatem krajowych i międzynarodowych festiwali i przeglądów folklorystycznych.
W programie "Po odpuście na siedleckim paświsku" MALI SIEDLECANIE pokazują gry, zabawy i wyliczanki dziecięce, a także pieśni i tańce Nadrabia.
Kierownikiem zespołu jest Danuta Niemiec

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego    CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?