CIHANGIR COLLEGE - Turcja

Turkey

Turcja jest krajem, który od wieków fascynował swoją kulturą i sztuką. Położona na granicy Europy i Azji łączyła w sobie tradycje środkowoazjatyckich plemion koczowniczych z formami pochodzenia i bizantyjskiego, perskiego, chińskiego i indyjskiego oraz z wpływami kultury greckiej i rzymskiej. Wysoki poziom osiągnęła architektura, reprezentowana przez meczety kolumnowe, medresy, pałace, karawanseraje, czy wieżowe mauzolea grobowe, zdobione reliefami w kamieniu i płytami fajansowymi. Rozwinęło się malarstwo ścienne i miniaturowe. Szczególnie ważne miejsce w sztuce tureckiej zajmuje rzemiosło artystyczne.
wyróżniające się bogactwem form i technik oraz mistrzostwem wykonania - tkactwo i kobiernictwo, ceramika, wyroby z metalu i ze skóry [safiany]. W wielu regionach Turcji zachowały się do dnia dzisiejszego dawne ludowe zwyczaje, tańce i pieśni, które zespoły artystyczne starają się w sposób najpiękniejszy, a jednocześnie wierny przekazać poza granicami swojego kraju. Zespół Cihangir College powstał w 1997 roku. Na Święcie Dzieci Gór zaprezentuje tańce z różnych regionów Turcji - górzystego Bolu, którego muzyka jest bardzo żywa i rytmiczna, pochodzi powitalny taniec z łyżkami, wykonywany zwykle przez kobiety podczas świąt i uroczystości [np. tradycyjnych tureckich wesel], tracki taniec z regionu Uskup, któremu towarzyszą instrumenty pochodzenia zachodniego - akordeon i klarnet, z górskiego regionu Artvin na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego, czy z regionu Agri.
W 1999 roku zespół uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Tajpej [Tajwan].
Kierownikiem grupy jest Erol Tatli.

 

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?