SPOD KIKULI - Polska

Polska

Beskid Żywiecki jest najwyższym pasmem Beskidów Zachodnich. Narastające w tym regionie od XV wieku osadnictwo, zasilane falami napływających Wołochów wytworzyło na tle urzekającej karpackiej przyrody oryginalną kulturę pastersko-rolniczą z barwnymi elementami zbójectwa, przydającymi oryginalności tutejszej tradycji i obyczajowości. Przebiegające w pobliżu szlaki handlowe dopełniły żywiecką kulturę pierwiastkami czeskimi, słowackimi, węgierskimi, austriackimi i romskimi. Na pograniczu Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego leży wieś Laliki, administracyjnie należąca do gminy Milówka. To stąd pochodzi zespół SPOD KIKULI, który powstał w 2004 roku na bazie zajęć poświęconych kulturze regionalnej prowadzonych w tutejszej szkole podstawowej. Zespół prezentuje folklor Beskidu Żywieckiego w charakterystycznych tańcach górali (np. obyrtka, koło, taniec dziewcząt, siustany, koń, pasterski, hajduk) i tradycyjnym śpiewie. Ponadto popularyzuje zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe i noworoczne oraz posiada bogaty repertuar dawnych kolęd i pastorałek.


Na Festiwalu zespół zaprezentuje program pt. „Pasiyni na Kikuli”. Na polanie bawią się młodsze dzieci. Przychodzą starsze dziewczyny, które umówiły się na Kikuli (lokalna nazwa góry w Lalikach) na pasienie. Po chwili zostawiają młodsze dzieci i idą zbierać maliny. W międzyczasie przychodzą chłopcy i bawią się szmacianką. Wracają dziewczyny z malinami, zjawia się też „ujek” dudziarz i starsza dziewczyna ze skrzypcami. Dołączają koleżanki z „Dziedziny” (innego wzniesienia w Lalikach). Zaczynają się tańce i zabawy, popisy chłopców, a z czasem do grupy bawiących się dzieci dołącza kapela, przygrywając do siustanego, konia i obyrtki.

 

Kierownikiem zespołu i choreografem jest Grażyna Pydych-Babicka. Kapeli grającej na skrzypcach, heligonce, dudach żywieckich i basie przewodzi Wojciech Maciejowski.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?