ZORNIČKA - Słowacja

Slovakia (Slovak Republic)

Liczące 43 tysiące mieszkańców miasto Zwoleń, usytuowane w widłach rzeki Slatiny i Hronu, jest siedzibą powiatu zwoleńskiego w środkowej Słowacji, w historycznym regionie Podpoľanie. To właśnie tutaj 43 lata temu powstał zespół Zornička (gwiazda poranna). Od początku repertuar opierał się na silnej, lokalnej tradycji ludowej, która uchodzi za najbardziej wyrazistą formę słowackiego folkloru. Przez lata zespół wykształcił setki członków, którzy następnie robili kariery jako zawodowi tancerze lub nauczyciele muzyki.

 

Festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć bogatą tradycję tańca, śpiewu i muzyki instrumentalnej, pochodzącą głównie ze środkowej Słowacji, ale także z innych regionów kraju. W programie znajdzie się Zahrajgajdoško (wiązanka tańców z okolic wsi Plachtince i Príbelce w południowej części Słowacji), hajduk (męski taniec ze wsi Ważec na Liptowie), deti spod Poľany (żwawy taniec z regionu Podpoľanie), czardasz ze Zvolenskej Slatiny, zabawy z regionu Górnego Hronu, do vysoka (tańce z górskiej wioski Čierny Balog), husári a husiarky (zabawy dziecięce wykonywane w trakcie pasienia gęsi), ja nič, ja muzikant (żywiołowe tańce wykonywane przez cygańskich muzyków ze wsi Parchovany w historycznym regionie Zemplín), aja-dom, taja-dom (zabawy i tańce z miasta Detva). Zespół zaprezentuje również utwory tradycyjnej muzyki instrumentalnej, w tym Rabovali Turci oraz Vrchárskanálada.

 

Dziewczęca grupa śpiewacza, pod kierownictwem Danieli Škodovej, wykona starodawne pieśni (rozkazovačky) z wsi Očová, a także pieśni tradycyjnie śpiewane raz w roku, w dzień św. Jana (Jánskespevy) we wsi Môťová.

 

Kierownikiem zespołu i choreografem jest Soňa Sýkorová Moumani. Kapela będzie grała na skrzypcach, altówce, kontrabasie i cymbałach.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?