PLERNGCHOMPOO - Tajlandia

Thailand

Tajlandia jest krajem leżącym na Półwyspie Indochińskim, słynącym z lagun, niebieskawozielonych wód przybrzeżnych i rajskich krajobrazów. Tym, co przyciąga turystów niczym magnes jest tajska kuchnia, buddyzm, tradycyjny masaż tajski, nurkowanie, tropikalne wyspy oraz bogata flora i fauna. W samym centrum kraju zlokalizowana jest stolica, Bangkok – tętniąca życiem, kwitnąca i nowoczesna metropolia skupiająca ponad 8 milionów mieszkańców. To tutaj w 2013 roku powstała Grupa Tańca Ludowego Plerngchompoo – Satit Chulalongkorn. PLERNGCHOMPOO działa przy tak zwanej ‘pokazowej szkole średniej’, objętej patronatem Uniwersytetu Chulalongkorn. Ideą przyświecającą założeniu zespołu była promocja kultury tajskiej za granicami kraju.

 

Festiwalowa publiczność zobaczy program złożony z obrazków i scen pochodzących z różnych regionów Tajlandii. Będzie taniec z szablami (z elementami tradycyjnych syjamskich sztuk walki), tarimaracas (współczesny taniec stworzony w południowej prowincji Phatthalung), taniec z talerzami (klasyczny tajski taniec z wykorzystaniem pary niewielkich, metalowych talerzy trzymanych w palcach, zwanych zilami lub sagatami), teut-teung (taniec przy akompaniamencie bębna teut-teung, popularnego instrumentu używanego w całym kraju, pochodzącego z Mjanmy), taniec czterech regionów (z elementami reprezentatywnymi dla czterech głównych regionów Tajlandii), tida fah yard dance (współczesna kreacja z tradycyjnymi elementami zaczerpniętymi z literatury pochodzącej z regionu północno-wschodniego, z echami kultury kambodżańskiej).

 

Głównym instruktorem zespołu oraz kierownikiem kapeli jest Jutimaporn Paojinda. Rolę choreografa pełni Kodchakon Testhomya. Kapela będzie grała na ranat ek (instrumencie perkusyjnym wytwarzanym zazwyczaj z palisandru, należącym do grupy ksylofonów), ranat thum (instrumencie perkusyjnym wytwarzanym z bambusa i generującym dźwięki o niższych częstotliwościach), khim (instrumencie strunowym przypominającym cymbały), taphon (dwumembranowym bębnie o kształcie beczki), klong khaek (dwumembranowym bębnie), saw duang (smyczkowym instrumencie strunowym), a także mnóstwie mniejszych instrumentów perkusyjnych.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?