POGÓRZAŃSKIE DZIECI - Polska

Polska

Wśród grup etnograficznych polskiego Podkarpacia, Pogórzanie zajmowali najrozleglejsze terytorium ciągnące się z zachodu na wschód pasem równoległym do Beskidu Niskiego. Tworzyli oni kulturę o charakterze przejściowym i mieszanym, uformowanym na styku góralszczyzny karpackiej i grup z centrum Małopolski – głównie Krakowiaków. Region ten będzie na Festiwalu reprezentowany przez Dziecięcy Zespół Regionalny POGÓRZAŃSKIE DZIECI z Kąclowej, wsi położonej nad rzeką Białą w gminie Grybów. Zespół powstał w październiku 2016 roku, a instytucją patronującą jest GOK w Grybowie. Repertuar zespołu obejmuje tradycyjne pogórzańskie tańce, przyśpiewki, melodie, zabawy oraz lokalną gwarę.

 

Mimo krótkiego okresu działalności, POGÓRZAŃSKIE DZIECI aktywnie uczestniczą w lokalnym życiu kulturalnym, uświetniając swoimi występami uroczystości takie jak dożynki, festyny, majówki, pikniki, spotkania itp. W 2017 roku zespół zaprezentował również swój program artystyczny na deskach amfiteatru w Wielkim Szaryszu (Veľký Šariš) na Słowacji.

 

Na Festiwalu zespół zaprezentuje program pt. „Dzieci same w chołpie”.  W letni poniedziałek, z samego rana rodzice wyjeżdżają na jarmark do Grybowa, zlecając dzieciom kilka prac do wykonania. Po wywiązaniu się z obowiązków, dzieci zapraszają kolegów i koleżanki z sąsiedztwa, by wspólnie bawić się i tańczyć w izbie. W trakcie zabaw dostrzegają przez okno idących drogą muzykantów i zapraszają ich do środka. Festiwalowa publiczność będzie miała możliwość ujrzenia takich zabaw jak stary niedźwiedź, wygnała mie babka, ciuciubabka, kot i mysz, siała baba mak; a także tańce: mietlorz, kowol, walczyk, polka uciekana, naso polka, drąg, polka suwiec, polka mazurka, polka z podskokiem, wokółka, polka z przyśpiewkami.

 

Założycielem, kierownikiem, instruktorem i choreografem zespołu jest Ewa Matuła. W jego tworzeniu niemałą rolę odegrał również Tadeusz Matuła, który pełni funkcję kierownika muzycznego. Kapela będzie grała na skrzypcach, kontrabasie i heligonce.

 

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?