HRADIŠŤÁNEK - Czechy

Czech Republic

Uherské Hradiště jest ważnym, liczącym ponad 25 tysięcy mieszkańców miastem położonym nad rzeką Morawą, na Morawach – jednej z trzech historycznych krain stanowiących, obok Czech i Śląska Czeskiego, dzisiejszą Republikę Czeską. Pod względem etnograficznym i kulturowym region ten jest bardzo ściśle związany z ościenną Słowacją, stąd zwany jest Morawskie Słowacko lub Słowacko.

 

Zespół ludowy HRADIŠŤÁNEK szczyci się wieloletnią tradycją, jako że jego początki sięgają 1955 roku. Od momentu powstania instruktorzy dokładali wszelkich starań, by zachęcać dzieci i młodzież do nauki tradycyjnych piosenek ludowych, rymowanek, zabaw, tańców i zwyczajów. Oprócz licznych koncertów, zespół angażuje się w przygotowanie programów edukacyjnych dla przedszkoli i szkół podstawowych. HRADIŠŤÁNEK obejmuje siedem różnych grup, a ta uczestnicząca w Festiwalu została uformowana w 2009 roku i będzie to jej pierwszy występ zagraniczny. Dzieci z HRADIŠŤÁNKA przedstawią publiczności szereg tańców i zabaw, takich jak: hopany (taniec figuralny pochodzący z Uherské Hradiště), staroměstský čardáš, hojačky (zabawowy taniec włączający muzyków do wymyślnych kreacji), straňanské (taniec z wioski Strání, z elementami przekomarzania się chłopców i dziewczynek), podšable (czeski rytualny taniec z szablami), kozenky (zabawowy taniec “Czyje kozy są w ogrodzie?”), hadi, šťŭři („W dzień św. Jerzego wychodzą węże i skorpiony, ziemia się rozstępuje i wszystko wypełza!”), na svatého blažeja (tradycyjna zabawa taneczna przedstawiająca uroczystości związane z dniem 3 lutego (upamiętnieniem św. Błażeja), kiedy dzieci obchodziły wieś, składając mieszkańcom życzenia szczęścia, pomyślności, zdrowia i obfitych plonów, zabijačka (tradycyjna, humorystyczna zabawa).

 

Kierownikiem zespołu jest Štěpánka Tománková, a Marcela Hastíková i Radka Baboráková pełnią role choreografów. Kapela będzie przygrywała na skrzypcach, kontrabasie, cymbałach, klarnecie i flecie.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?