AMER-IMERI - Gruzja

Georgia

Ludowo-etnograficzne studio AMER-IMERI zostało założone w stolicy Gruzji, Tbilisi w 1991 w celu promowania autentycznego gruzińskiego folkloru w jego różnorodnych formach unikalnej polifonii chóralnej, tańca, przekazu ustnego i zabaw. W rodzinnej atmosferze, dzieci w wieku 5-6 lat zaczynają uczyć się tradycyjnych ludowych piosenek, zabaw dziecięcych, tańca kołowego, jak również gruzińskiej historii, etnografii i mitologii. Członkowie zespołu uczą się także pieśni i śpiewu kościelnego, który następnie wykonują w świątyniach. Podglebie edukacyjne zarówno dla instruktorów, jak i uczniów stanowią częste wyjazdy terenowe organizowane w różnych regionach Gruzji, zapewniające dostęp do korzeni autentycznego folkloru i umożliwiające kontakt z ludnością wiejską, pieśniarzami i gawędziarzami. Tym sposobem członkowie AMER-IMERI w naturalny i niezapośredniczony sposób nabywają oryginalnej maniery wykonawczej, którą przyswajają z niewielkim udziałem jakichkolwiek wskazań czy modyfikacji. Takie właśnie podejście czyni działalność studia AMER-IMERI oryginalną, niepowtarzalną i wartościową.

 

Charakterystyczną cechą harmonii gruzińskiego śpiewu chóralnego jest trójgłosowość, a gruzińskie tańce dzielą się na tańce solowe, w parach i grupowe. Kobiety poruszają się z wdziękiem, drobnymi kroczkami. Mężczyźni przejawiają wojowniczy zapał wyrażony w szybkich ruchach, wysokich skokach i żwawych piruetach. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn plecy zawsze są proste i nieruchome.

 

Festiwalowa publiczność będzie miała szansę ujrzeć i usłyszeć wiązankę pieśni i tańców wojennych, zabawowych, żartobliwych, obrzędowych i religijnych, jak również rymowanki, wiersze i zabawy pochodzące z różnych regionów Gruzji.

 

Kierownikiem zespołu jest Magda Kevlishvili, a role instruktorów i choreografów pełnią Erekle Tsintsadze i Jokia Gugavaare. Kapela będzie grała na dudach, instrumentach strunowych i bębnach.

 

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?