PLAMACHE - Bułgaria

Bulgaria

Stolica Bułgarii, Sofia, leży w historyczno-etnograficznym regionie Szopłuk – górskim obszarze spinającym granice Serbii, Bułgarii i Macedonii. Mieszkańcy regionu, zwani Szopami, którzy uważają się za prawdziwych i etnicznie najczystszych Bułgarów, stanowią dzisiaj populację wiosek rozrzuconych wokół stolicy. Ich oryginalny i charakterystyczny folklor, zachowany przez wieki również dzięki odrębnym południowo-słowiańskim dialektom wykształcił wiele rozpoznawalnych i nadal istniejących elementów, spośród których najbardziej znana jest sałatka szopska.

 

Dziecięcy zespół tańca PLAMACHE powstał w 2007 roku i pomimo krótkiego okresu działalności dał już ponad 120 koncertów i występów podczas różnych imprez kulturalnych w Bułgarii. Obecnie w zespole kształcona jest grupa ponad 250 dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 20 lat.

 

Na Festiwalu PLAMACHE zaprezentuje wiązankę tańców, zabaw oraz elementów tradycji i obrzędów z Szopłuku, takich jak kolędowanie w wykonaniu surwakari – chłopców, którzy odwiedzają domostwa w dzień Bożego Narodzenia, składając życzenia zdrowia i pomyślności, śpiewając pieśni i błogosławiąc, a w zamian otrzymując suszone owoce i prażoną kukurydzę; zabawy wiosenne z okresu Wielkiego Postu, popularne od ostatków do Świąt Wielkiej Nocy; petletę – zabawę, w której chłopcy naśladują koguty; tradycyjny pochód Łazaruwane wykonywany przez dziewczęta zwane łazarkami w Sobotę św. Łazarza przed Niedzielą Palmową. Program przygotowano na podstawie publikacji folklorystycznych z lat 1889-1908, jak również nagrań wideo Instytutu Folkloru przy Bułgarskiej Akademii Nauk w Sofii.

 

Dyrektorem artystycznym PLAMACHE jest Ivailo Parvanov, Ralitsa Parvanowa i Milena Tsankova pełnią role choreografów, a Ivan Mechkarov jest kierownikiem kapeli, której członkowie będą grać na gadułce (przypominającym skrzypce instrumencie strunowym w kształcie gruszki), kawale (flecie pasterskim), gajdach (dudach), tamburze (szarpanym instrumencie strunowym o długim gryfie), tupanie (dwumembranowym bębnie, na którym gra się przy użyciu drewnianego młotka ­– kayaka – oraz cienkiego patyka – drobenki).

 

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?