LEESIKAD - Estonia

Estonia

Dziecięco-młodzieżowy zespół LEESIKAD został założony w Tallinie w 2005 roku jako grupa tańca ludowego. Obecnie liczy ponad 150 członków w wieku od 7 do 24 lat, którzy poza rzadkimi wyjątkami są obecnymi lub byłymi uczniami Francuskiej Szkoły w Tallinie (zwyczajnej estońskiej szkoły zwanej francuską ze względu na nauczany w niej język francuski). Różne grupy wiekowe w zespole mają swoje osobne próby, ale cały zespół wspólnie świętuje wszelkie tradycje i uroczystości. Każda z grup wiekowych występuje osobno, ale zarówno publiczność, jak i członkowie czerpią największą radość z występów, w których uczestniczą wszystkie grupy wiekowe. Atmosferę autentyczności i szczerej radości można uzyskać z połączenia tańca dzieci, młodzieży i młodych dorosłych.

 

Repertuar zespołu czerpie z dziedzictwa tradycyjnego tańca, piosenek, zabaw oraz muzyki instrumentalnej, której przejawy były badane, gromadzone i systematyzowane głównie na początku XX wieku w różnych częściach Estonii. Tańce pochodzą z XIX wieku, natomiast niektóre melodie, zabawy i piosenki są dużo starsze, przy czym nie wprowadza się żadnych nowych elementów choreograficznych, a oryginalne układy pozostają bez zmian.

 

Z rzadkimi wyjątkami, do XX wieku w Estonii nie wykonywano praktycznie żadnych tańców obrzędowych, wobec czego repertuar obejmuje XIX-wieczne tańce towarzyskie: tańce w parach (np. polki, reinlendery, walce) i kontredanse. Najstarszym tańcem wykonywanym przez zespół jest labajalg: taniec w metrum trójdzielnym (porównywalny do polskiego oberka lub mazurka). LEESIKAD zaprezentuje także zabawy w oryginalnych formach, jak i bałtycko-fińską tradycję regilaul (śpiewania runów, czyli poezji ludowej), która stanowi najbardziej archaiczny element repertuaru.

 

Kierownikiem zespołu, instruktorem i choreografem jest Kristiina Siig, którą na festiwalu zastąpi Tuuli Keerberg, a Pearu Pung przewodzi kapeli, która będzie grała na skrzypcach, dudach, cytrze oraz harmonii.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?