SHCHEDRYK - Ukraina

Ukraine

W historycznym regionie Wołyniu, w obwodzie chmielnickim, nad rzeką Horyń leży miasto Sławuta. W tym właśnie miejscu, etnograficznie zaliczanym do Podola, w 2008 roku został powołany do życia dziecięcy zespół ludowy SZCZEDRYK. 


Pierwotne znaczenie słowa ‘szczedryk’ to “szczodry wieczór.” W tym sensie słowo to zyskało znaczną popularność jako tytuł znanej na całym świecie zimowej pieśni obrzędowej należącej do ukraińskiego gatunku szczedriwek. Początkowo ta tradycyjna pieśń opowiadająca o jaskółce, która wleciała do domu, by śpiewać o dostatku, jaki niesie nadchodząca wiosna, była wykonywana w noc 13 stycznia. Później szczedryk został zaadaptowany jako anglojęzyczna kolęda, zyskując tytuł „Carol of the Bells”. Od tej pory zaczął być wykonywany na całym świecie.

 

Repertuar zespołu obejmuje tradycyjne zwyczaje i obrzędy, pieśni obrzędowe związane z rokiem kalendarzowym i przemijaniem pór roku (np. Noc Kupały), jak również dziecięce zabawy i tańce. Szczególnie atrakcyjnym elementem występów zespołu jest wykorzystanie starych i tradycyjnych, typowych dla regionu ubiorów.

 

Festiwalowa publiczność zobaczy i usłyszy vesnyanki (wiązankę pieśni związanych z obrzędami wiosennymi), tańce takie jak ziemniak, polka gorodets, grechaniki, Jakub, pilot, zabawę taneczną zwaną gusachok, jak również pieśni domowe i żartobliwe, takie jak Och, na górskim jarmarku; Do naszego Nikity; Och, na górskim, suchym dębie; Chłopaki, chodźmy; Wyleciał ptaszek.

Kierownikiem zespołu, instruktorem i choreografem jest Tetyana Malinovska, a Olexandr Bondarchuk przewodzi kapeli, która będzie grała na skrzypcach, harmonii, sopiłce (instrumencie przypominającym flet), tamburynie, bębnie huculskim i drumli.

 

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?