MALI BIAŁCANIE - Polska

Polska

Białka Tatrzańska leży na Skalnym Podhalu, regionie rozpościerającym się u podnóża Tatr. Malownicze położenie wsi sprawia, że zalicza się ją do grupy najpiękniejszych miejscowości na całym Podhalu – oferuje wspaniałe widoki na Tatry Słowackie i Tatry Wysokie. Założona na początku XVII wieku Białka Tatrzańska leży w dolinie rzeki Białki, która swój początek bierze z połączenia dwóch potoków spływających z Tatr – Rybiego Potoku i Białej Wody. Nazwa wsi pochodzi właśnie od rzeki pieniącej się na białych, granitowych kamieniach i stanowiącej granicę między Słowacją i Polską, a następnie między Podhalem i Spiszem. Obecnie Białka Tatrzańska jest najbardziej znana z turystyki i sportów zimowych, bowiem na jej terenie zlokalizowane są liczne wyciągi narciarskie.


Założony w 1984 roku przez Stanisława Zagatę i Józefa Nowobilskiego zespół MALI BIAŁCANIE kultywuje rodzimą tradycję Podhala, przekazując ją z pokolenia na pokolenie poprzez śpiew, taniec, dawne zwyczaje i zabawy. Programy MAŁYCH BIAŁCANÓW oparte są na towarzyszących rozmaitym okolicznościom radosnych zabawach dziecięcych przeplatanych góralskim śpiewem i tańcem.  Każdego roku zespół bierze udział w różnych konkursach, przeglądach i festiwalach folklorystycznych na terenie kraju i za granicą, zdobywając najwyższe laury za śpiew, taniec, recytacje i gawędę.


Na Festiwalu zespół zaprezentuje program pt. „Przy lesie”, osnuty na wątkach pasterskich. Podczas wypasania bydła i owiec, dzieci często znajdowały czas na wspólną zabawę i taniec. Festiwalowa publiczność będzie miała zatem okazję zobaczyć takie zabawy jak gąski, rychtar oraz zabawy z kulami i tradycyjne tańce góralskie (solówka przeryncano, dwójka, zbójnicki), a także usłyszeć pieśni pasterskie.


Kierownikami zespołu są Teresa i Stanisław Remiaszowie. Kapela będzie grała na skrzypcach i basach.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?