TRYBSKIE DZIECI - Polska

Polska

Wieś Trybsz leży w zakolu rzeki Białki, w północnej części Spisza – historyczno-etnograficznego regionu, którego tylko niewielka część znajduje się dzisiaj po stronie polskiej, a jego większość leży na Słowacji. Od zachodu polski Spisz sąsiaduje z Podhalem, a na północy i wschodzie – z Gorcami i Pieninami. Wioska szczyci się prawdziwą perłą architektury sakralnej – drewnianym kościółkiem pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej. Został on wybudowany w 1567 roku z drewna modrzewiowego bez użycia gwoździ. Największą atrakcją, dla której warto odwiedzić kościółek, jest siedemnastowieczna polichromia, namalowana w 1647 roku, przedstawiająca sceny biblijne, a także panoramę Tatr będącą najstarszą wizualizacją gór. Obecnie Trybsz jest żywym ośrodkiem kultury ludowej, skupiskiem gospodarstw agroturystycznych leżących w gminie Łapsze Niżne, a także znakomitą bazą wypadową do wycieczek górskich w Tatry i Pieniny. Z tej malowniczej wioski przybył na Festiwal dziecięcy zespół regionalny TRYBSKIE DZIECI działający przy Szkole Podstawowej im. Świętej Elżbiety Węgierskiej.

 

Festiwalowa publiczność obejrzy program pt. „Druciorz”. Przed domem bawi się grupka chłopców. Po chwili dochodzi do kłótni, w czasie której okazuje się, że za karę zostali w domu, mają wykonywać prace i pilnować młodszych dziewczynek. Humory im nie dopisują, ponieważ nie mogli pójść na poświęcenie kapliczki. Wtem nadchodzi druciorz, który zaczyna opowiadać o swojej pracy, prezentując zawartość plecaka na narzędzia. Do grupy dołączają dzieci i kapela, którzy wracają z poświęcenia kapliczki. Zaczyna się zabawa na kole, w wyścigi baranów, żaby, ścinanie bucków, ciągnięcie kocuròf, nabijanie klińca, a także tańce: ciardaś, kulawy, chodzony, malorz, mazur, polka mietłowa.


Kierownikiem zespołu, instruktorem i choreografem jest Anna Stronczek, a kapeli, która przygrywać będzie na skrzypcach i basach, przewodzi Grzegorz Kowalczyk.

 

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?