MALI SIEDLECANIE - Polska

Polska

Wieś Siedlec leży w gminie Bochnia, na prawym brzegu rzeki Raby płynącej przez znaczną część województwa małopolskiego – od źródła w Beskidach Zachodnich aż po ujście do Wisły przy północnej granicy województwa małopolskiego. Etnograficznie, gmina Bochnia wraz z Siedlcem zaliczane są do regionu krakowiaków zachodnich, a podregion zwany jest Nadrabiem.

 

Zespół pieśni i tańca SIEDLECANIE powstał w 1948 roku z inicjatywy ówczesnych nauczycieli Szkoły Podstawowej w Siedlcu – Zofii i Ludwika Zacharów. Odtwarzając i układając tańce ludu nadrabskiego równocześnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego prowadzonej w latach 1950- 1954 przez Państwowy Instytut Sztuki. Przez lata zbierano i spisywano dorobek artystyczny nadrabskiego regionu w postaci pieśni, nut, nagrań i wywiadów ze starszymi mieszkańcami. Na tej podstawie tworzyły się grupy śpiewacze, taneczne, muzyczne, a tradycja przekazywana była z pokolenia na pokolenie do dnia dzisiejszego. Zespół przez 70 lat osiągał sukcesy i prezentował swój folklor na niezliczonych scenach zarówno w kraju podczas przeglądów i konkursów, jak i za granicą, uczestnicząc w festiwalach i reprezentując region krakowski. Obecnie zespół liczy około 100 osób, a grupa MALI SIEDLECANIE stanowi prawie połowę członków zespołu. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, przyciągając nowych członków.

 

Zaprezentowany na festiwalowej scenie program pt. „Jak dzieciska bydełko pasły, a Siedlecanie z jarmarku wracali” obejmie zabawy, gry (wyliczanki, ciuciubabka, krasoń, ulijanka) i tańce (polki, oberki, krakowiak, walczyk, chodzony) z regionu nadrabskiego. Grupa starszych dzieci zaprezentuje trudniejsze tańce: tańce krakowiaków, hop-walc, razówka, jadownicka.

 

Kierownikiem zespołu, instruktorem, choreografem oraz kierownikiem kapeli jest Ewelina Łubik. Kapela będzie przygrywała na skrzypcach, heligonce, klarnecie i kontrabasie.

 

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?