MALI MYSTKOWIANIE - Polska

Polska

Zespół Regionalny MALI MYSTKOWIANIE powstał w 1984 roku pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej oraz Stowarzyszenia Mystkowianie. Swoją siedzibę ma w Domu Ludowym w Mystkowie – wsi lokowanej w roku 1326 na wschód od Nowego Sącza i rozciągającej się na kilkunastu wzgórzach między Łubinką i Kamionką.


Zespół prezentuje ludowy taniec, śpiew, muzykę i obrzędowość Ziemi Sądeckiej (Lachów Sądeckich) oraz pogranicza lachowsko-pogórzańskiego. W tańcach MAŁYCH MYSTKOWIAN dominują układy grupowe oparte na rytmie walca o charakterze lirycznym, a także żywsze tańce, takie jak wściekła polka, walc szybki, suwana. Od 2014 roku Mystkowianie kładą nacisk na rekonstrukcję rodzimego folkloru, tj. tradycji związanych z pograniczem lachowsko-pogórzańskim. Na podstawie odnalezionych fotografii odtworzono tradycyjny strój lachowski ze wsi Mystków, a także oryginalne tańce, utwory, gry i zabawy zapamiętane przez najstarszych członków zespołu oraz mieszkańców wsi.

 

Na Festiwalu zespół zaprezentuje program pt. „Na Wielko Niedzielo przed izbom”. Późnym popołudniem w Niedzielę Wielkanocną przed izbą gromadzą się dzieci, których wspólnej zabawie przygląda się jeden z ojców. Zgodnie z mystkowskim zwyczajem razem z muzyką wybiera się on na palenie ognisk. W nocy w Wielką Niedzielę gromadzono się przy ogniskach gwarząc, podczas gdy młodzież zabawiała się śpiewając, tańcząc i skacząc przez ogień. Festiwalowa publiczność zobaczy tradycyjne gry, zabawy oraz tańce lachowsko-pogórzańskie, a wśród nich królewnę, szewczyka, węża, walca szybkiego, warszawiankę, polki z przyśpiewkami, szarpoka oraz polki i walce).

 

Kierownikiem zespołu jest Hanna Poręba, choreografem i konsultantem etnograficznym jest Patryk Rutkowski, a nad śpiewem i muzyką czuwa Mateusz Szczurek. Skład kapeli jest tradycyjny i obejmuje skrzypce prym, skrzypce sekund, klarnet, trąbkę i basy.

 

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?