Festiwal 2007

Sortuj wg
 
Wyświetlone 1 - 15 ( z 17 )
[1] | 2 | następna
 
W Sądeckich ogródkach...
Od czwartku w sądeckich ogródkach przygrywają kapele zespołów uczestniczących w festiwalu. Jako pierwsi zaprezentowali się Rumuni w Ogródku Prowincjonalnym i Ukraina w Spóźnionym Słowiku.
 
 
Meksyk i Istebniocy na spływie
Święto Dzieci Gór to nie tylko praca na scenie, próby, koncerty, ale także zwykła dziecięca zabawa, zwiedzanie Małopolski, taplanie się w basenie, wieczorne dyskoteki... Jedną z atrakcji jest ufundowany dla wszystkich zespołów przez firmę CENTRUM spływ łodziami z Piwnicznej do Rytra. Towarzyszyliśmy w tej wyprawie zespołowi z Meksyku oraz małym tancerzom z Beskidu Śląskiego...
 
 
Łotysze w Otwinowie
Pierwsza wzmianka o tutejszej parafii pochodzi z 1326 roku. A pierwszy znany nam kościół w Otfinowie został zbudowany W 1667 roku z fundacji Jerzego Sebastiana Lubomirskiego, hetmana wielkiego koronnego. Projekt znanego architekta Jana Sas-Zubrzyckiego pozwolił na rozpoczęcie nowej, murowanej świątyni zniszczonej podczas I wojny światowej i odbudowanej w latach 1922-28.
 
 
Pierwsze DNI U POLSKICH PRZYJACIÓŁ
W poniedziałek do Białego Dunajca wyjechały wraz ze swoimi polskimi gospodarzami dzieci z ukraińskiego zespołu VENYANOCHKA. Zanim w gościnnych domach białodunajcan zjedli obiad, przyjechali do Zakopanego.
 
 
Święto Dzieci Gór na zamku Tropsztyn
"Małe jest piękne" to tytuł kolejnej wystawy fotograficznej Michała Piotrowskiego z cyklu Święto Dzieci Gór. Tym razem prezentowane są zdjęcia z lat 2003-2006. Na 39 planszach można zobaczyć życie festiwalu. Są tam fotografie przedstawiające to, co może dostrzec widz: taniec, przepiękne stroje i rekwizyty młodych artystów jak również miejsca, do których nie każdy ma dostęp: garderoby, noclegi i całe zaplecze festiwalu.
 
 
KOLOROWE DZIECI na sądeckim Rynku
Na płycie Rynku przed ratuszem prezentowana jest wystawa fotograficzna Sylwestra Adamczyka i jego syna Jakuba Adamczyka pn. Kolorowe Dzieci.
 
 
POŻEGNANIE
„Smutno się robi.” To słowa dyrektora festiwalu „Święto Dzieci Gór” Antoniego Malczaka podczas niedzielnej konferencji prasowej. Zanim jednak organizatorzy, Rada Artystyczna, kierownicy zespołów, zaproszeni goście zebrali się w sali konferencyjnej restauracji „Panorama”, wszyscy uczestnicy, jak co roku, wzięli udział w porannej mszy świętej przy ołtarzu polowym w bazylice św. Małgorzaty.
 
 
PRACOWITA SOBOTA
Sobota była najbardziej pracowitym dniem dla wszystkich zespołów. Rano próba koncertu finałowego, a po południu niemal wszystkie zespoły poza Ukrainą i Bałodunajcanami koncertowały w różnych miejscowościach naszego regionu.
 
 
DZIEŃ UKRAIŃSKO-PODHALAŃSKI
Zespół z Białego Dunajca przygotował coś w rodzaju etiudy teatralnej z bardzo wyraźnym scenariuszem, gdzie śpiew i taniec były wplecione w fabułę.
 
 
DZIEŃ MEKSYKAŃSKO-ŚLĄSKI
Piątek. Ten wieczór nie zaczął się dźwiękiem trombity, ale tym razem początek koncertu ogłosiły dudy. Grający? Ten sam, Józef Broda. Wobec najliczniejszej w tym roku widowni przedstawił najpierw zespół Mali Istebniocy i Zgrapianie z Beskidu Śląskiego. Dwie wsie, 5-tysięczna Istebna i licząca 2,5 tysiąca mieszkańców Jaworzynka, jakże ważna, skoro granicząca z dwoma państwami: Słowacją i Czechami. W tej miejscowości na co dzień pracuje ksiądz Maciej Kornecki, który spędza urlop w Nowym Sączu, oklaskując swoje owieczki.
 
 
DZIEŃ ŁOTEWSKO-KRAKOWSKI
Występ Krakowiaków świetnie obrazuje jedna z ich przyśpiewek: "Jechałem z Krakowa, Słyszę: w kuźni grają. Chciałem potańcować, Mamusia wołają".
 
 
DZIEŃ CZESKO-POGÓRZAŃSKI
Przed koncertem Pogórzan Sądeckich (jak sami się nazywają) Józef Broda wyjaśnił kultywowany do dziś zwyczaj, który stał się osnową prezentacji. Na zakończenie oktawy Bożego Ciała mieszkańcy Lipnicy Wielkiej plotą wianki i idą z nimi na ostatnią procesję. Z poświęconymi wracają do domu, by chroniły zagrody przed burzami, a mieszkańców przed chorobą wszelaką.
 
 
DZIEŃ PORTUGALSKO-PODHALAŃSKI
Nad wtorkowym wieczorem Święta Dzieci Gór łopotały jak zwykle dwie flagi, portugalska i polska. Ta pierwsza poruszana oceanicznym wiatrem z okolic Porto, druga halnym z Podhala.
 
 
DZIEŃ RUMUŃSKO-LACHOWSKI
Pierwszy wieczorny koncert narodowy XV „Święta Dzieci Gór” na hali sportowej nad Kamienicą Józef Broda rozpoczął od gestu, który nazwał „lampką nadziei”. Kilkanaście sekund ciszy, gdy zgromadzeni na widowni mogli za prowadzącym dotknąć głowy - by myślą i serca - by czuciem wysłać poprzez wyciągniętą dłoń odrobinę duchowego światła w stronę tych, którzy cierpią po starcie najbliższych. „Bo trzeba umieć współczuć, zatrzymać się i zapłakać z tymi, którzy płaczą”. Pierwszy koncert, a zatem pierwsze przywitanie i prezentacja Rady Artystycznej. W tym roku występy będą oceniać: Mirosława Bobrowiska, Aleksandra Bogucka, Janina Kalicińska, Benedykt Kafel, Amerykanie: Mary Bee Jensen i Leonard De Wayne Young, państwo Güstel i Siegfred Verbeelen z Belgii oraz najpopularniejszy, sądząc po intensywności owacji Pedro Alonso Palacios Vargas z Meksyku. Podczas zapowiedzi występu zespołu MAŁA HELENKA, został również przedstawiony jego współtwórca, obecny na widowni ksiądz prałat Jan Pancerz. Prowadzący zaprosił nas teraz na kwietną, pachnącą, rozedrganą śpiewem ptaków łąkę. Na scenie pojawiły się dzieci z Chełmca i Nowego Sącza.
 
 
INAUGURACJA
W niedzielny wieczór znów barwny korowód popłynął ulicami Nowego Sącza. W ten sposób uczestnicy Święta Dzieci Gór tradycyjnie witają się z miastem. Zespoły idą od hali sportowej nad Kamienicą do Rynku w takiej kolejności, w jakiej zapanują nad Sączem.
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?